Antalya'da gelişime dair her şeyi burada keşfedebilirsiniz...

Filamentler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Filamentler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sosyal ağlarda paylaş

Filamentler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular  ı sizler için toparlamaya çalıştık ve aşağıdaki soru başlıklarını yanıtladık. Umarız kafanızdaki soruların cevabını bu makalemizde alırsınız.

Hangi renklerde filamentler mevcuttur?

PLA ve ABS türü filamentlerde tüm ana ve ara renkler mevcuttur. Ayrıca şeffaf ve fosforlu renkler de dahil olmak üzere birçok karışık renklerde filamentler vardır.

Aynı anda farklı renklerde çıktı alabilir miyim?

3D yazıcıların plastik püskürtmeli modellerinde bir nozzle aynı anda sadece 1 tane filament işleyebilir. Eğer yazıcınızı birden çok filament ile beslerseniz ya da nozzle sayısını artırırsanız iki veya daha fazla renk veya plastik türünü aynı anda kullanabilirsiniz.

Filamentler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bir Çıktı Ne Kadar Zamanda Yazılır?

3 boyutlu yazıcılarda yazdırma işlemi katman katman yapılır ve bu katmanların inceliği ya da kalınlığını siz belirlersiniz. Bu genellikle 0.02mm ile 0.4mm arasındadır. O yüzden buna bağlı olarak yazdırma süreniz 10 dakika ile 2 saat arasında değişiklik gösterebilir.

Peki Maliyeti Ne Kadar?

3D yazıcılardan alınan çıktıların fiyatları uzunluk ve ağırlıklarına göre hesaplanır. Yine de en yaygın ve pratik fiyatlandırma ağırlık üzerinden yapılmaktadır. Mesela, objeniniz tartıp ne kadar malzeme kullandığınızı rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Filamentler geri dönüşüme uygun mudur?

Tabi ki belirli tekniklerle plastikler tekrar filament şekline dönüştürülebilir.

Filament ile yapılan bir obje ne kadar sağlam olur?

Elbette, hatta özellikle iyi tasarlanmış bir objeyi bastığınızda inanması güç şekilde sağlam olurlar.

Filamentler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular 

Filament ile yapılan objeler ne kadar sağlıklıdır?

Bu filamentin türüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Doğal hammadde ile üretilen PLA filamentleri tamamıyla biyolojiktir ve sağlığa herhangi bir zararı yoktur. ABS gibi filamentler kimyasal tabanlı olduğu için çok sağlıklı sayılmazlar. O yüzden bebeklerden, çocuklardan uzak tutulmalıdır ve solunmaktan kaçınılmalıdır.

Peki filament ile yapılan objeler sağlıklı midir?

PLA plastik tamamen biyolojiktir ve sagliklidir, isterseniz yiyebilirsiniz. ABS kimyasal tabanlidir ve cocuklardan, bebeklerden, agizdan, solunmaktan kacinilmalidir.

 


Sosyal ağlarda paylaş
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?