Antalya'da gelişime dair her şeyi burada keşfedebilirsiniz...

Filament nedir?

Filament nedir?

Sosyal ağlarda paylaş

Günümüzde artık çoğumuzun da bildiği üzere 3 boyutlu yazıcılar hayatımıza girdi. Sanayi sektörünün özellikle dikkat çektiği 3 boyutlu yazıcılar anıldığında ardından gelen şey filamentler oluyor. Peki nedir bu filamentler?

Kökeni Latince olan “filament” , ‘filum’ kelimesinden türemiştir. Filament kelimesinin farklı alanlarda farklı tanımları da bulunmaktadır ancak bizi ilgilendiren kısmı ‘iplik’ anlamında kullanıldığı alandır. Yani üç boyutlu yazıcılar ile filamentlerin bağlantısı nedir gelin bunu inceleyelim:

Filament’in 3D yazıcılar için iplik anlamında kullanılması yazıcı için kartuş görevi görüyor olmasından ileri gelir. Filamentler üç boyutlu yazıcıların hammaddesidir. Nasıl ki standart yazıcılarda mürekkep kullanılıyor, üç boyutlu yazıcılarda da bu yerini filamentlere bırakıyor. 3D yazıcılar için filamentler iplik, kablo, lif şeklinde makaralara ya da rulolara sarılarak hazırlanır.

Peki flamentler üç boyutlu yazıcı ile nasıl çalışır? 3 boyutlu yazıcılar filamenti eritip ürünleri ortaya çıkarmaktadır. Filament yerine kullanılabilecek başka bir hammadde olan reçine de mevcuttur ancak günümüzde filamentler daha çok tercih ediliyor.

Filamentler kendi aralarında çeşitlere ayrılırlar. İçlerinden en fazla kullanılan filament çeşidi ABS ve PLA’dır. ABS içeren filamentler petrol bazlıdır ve kimyasal içerir. PLA içeren filamentler ise şeker kamışı, mısır gibi bitkilerden elde edilen nişastadan üretilmektedir. Bunların yanı sıra; ahşap, naylon, bronz filamentler de bulunmaktadır.

Birazda 3 boyutlu yazıcının çalışma prensibine değinelim. Üç boyutlu yazıcının çalışma prensibi oldukça basit bir şekilde işlemektedir. Filament makaralarından yazıcıya bağlanan nozzle adı verilen uçta hammadde eritilerek dökülür ve sanki bir bina inşaa ediyormuş gibi objeyi katman katman oluşturur.

 


Sosyal ağlarda paylaş
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?