Antalya'da gelişime dair her şeyi burada keşfedebilirsiniz...

Filamentlerin Kullanım Amacı ve Araçları: Katmanlı Üretim ve Eriyik Yığma Modelleme

Filamentlerin Kullanım Amacı ve Araçları: Katmanlı Üretim ve Eriyik Yığma Modelleme

Sosyal ağlarda paylaş

Uzunca bir zamandır kullanılan 3D Printing(3 Boyutlu Baskı Malzemesi) ve hızlı prototipleme yönteminin endüstrileşen haline bugün Additive Manufacturing diyoruz yani Katmanlı Üretim.

Katmanlı üretim sistemi şöyle çalışmaktadır.

-Üç boyutlu bir CAD modeli üçgensel kafes yüzeyli bir modele(STL) dönüştürülür.

-Özel yazılımlara aracılığı ile katmanlara dilimlenir

-Son olarak ürün, 3 Boyutlu yazıcı yardımıyla tabandan başlayıp katman katman oluşturulur.

Bu alanda sınıflara ayrılan teknolojileri inceleyecek olursak. Tekniklerine göre ayrılmış birden çok teknolojiyi görebiliriz. Amerikan Malzeme ve Test Etme Derneği(ASTM) bu konuyla alakalı üretim tekniklerini 7 farklı sınıfa ayırmıştır. İşte o üretim teknoloji sınıflarını şöyle sıralayabiliriz.

1.Yapıştırıcı Püskürtme

2.Yönlendirilmiş Enerji Biriktirme

3.Malzeme Ekstrüzyon

4.Malzeme Püskürtme

5.Toz Zeminde Füzyon

6.Levha Laminasyon

7.Teknede Fotopolimerizasyon

Bu üretim teknolojileri arasında, katmanlı üretim için en önemlisi 3 numaralı “Malzeme Ekstrüzyon” dur. FDM(Fused Deposition Modeling) teknolojisidir ve eriyik yığarak modelleme manasına gelmektedir. Çevremizde kullanılan 3D yazıcı cihazlarının yaklaşık yüzde 70’inin bu teknolojiyi kullandığı tahmin ediliyor.

Filamentler Hakkında Genel Bilgiler

FDM’nin (Fused Deposition Modelling) çalışma prensibi oldukça basittir. Filamentler nozzle ismi verilen uçtan plastik maddenin eritilerek dökülmesiyle katman katman yığılarak objeyi oluşturur. İşte bu noktada eritilerek dökülen filamentin ta kendisidir.

Günümüzde 3 boyutlu yazıcılar için en çok tercih edilen filament çeşitleri ise ABS ve PLA’dır. Bunların dışında yine 3D yazıcılar için ayrıca tercih edilen filamentler arasında PETG, HIPS, PVA, Naylon da kullanılmaktadır.

PLA’lar genellikle yüzde 40 oranında karıştırılmış olarak bulunur. Bu aşamada karıştırılan şeyler tahta, ağaç kabuğu, bambu, bronz, pirinç, bakır, esnek PLA, sıcaklığa ve ışığa duyarlı PLA, karbon fiberler ve antibakteriyel filamentler gibi özel malzemelerden oluşur.

 


Sosyal ağlarda paylaş
Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?