Antalya'da gelişime dair her şeyi burada keşfedebilirsiniz...

PLA Filament Nedir?

PLA Filament Nedir?

Sosyal ağlarda paylaş

PLA Filament Nedir?

Yıllardan beridir sıklıkla kullandığımız plastik ürünlerin birçoğunun hammaddesi petrol ve benzeri fosil yakıtlardan üretilmektedir. Ancak şimdilerde biyoplastik adı verilen bu plastik yapıların tamamı organik bileşenler içeriyor.

PLA Filamenti de bu biyoplastik özelliğine sahip türlerinden biridir. PLA Filamentlerin bileşenleri; mısır besi dokusundan elde edilebilen nişasta ve şeker pancarı gibi bitkisel, yenilebilir ürünlerden elde edilmektedir. Bu nedenle de doğaya herhangi bir zararları yoktur. PLA Filamenti, bu noktada petrolün dışında üretim hayalinin gerçekleşmesini temsil etmesiyle yoğun ilgiyle takip edilmektedir.

Peki FLA filamentlerinin biyoplastik üretimi için sağlamış olduğu en büyük yararları nelerdir?

-Çok yönlü kullanım alanları

-Doğada serbest kaldığında doğal yollarla kısa sürede yok olması

-Mesela toprağa atılan PLA’dan üretilmiş bir ambalajın yok olması yaklaşık 12-24 ay arasında gerçekleşmektedir. Ancak petrol bileşenleri ile üretilmiş ürünlerin doğada yok olması yüz yıllarca sürer.

-Amacına uygun yönde üretilen PLA bileşeni ürünler kısa vadeli kullanımlarda işlevsel bir rol oynar.

-Aslına bakılırsa; PLA Filamentinin geniş bir kullanım alanı mevcuttur. Ancak daha çok gıda ambalajlarının üretimlerinde kullanılır.

PLA Filament Nedir?

Bu alanda sizlerin bilgilendirmek ve bilinçlendirmek için gelin PLA filamentlerinin özelliklerine birlikte bakalım:

-PLA filamentlerinin baskılardaki yüzey yapısı oldukça kalitelidir.

PLA Filamentler 3D yazıcınızın, daha hızlı ve uyumlu çalışmasını sağlar.

-Baskı sırasında ısı ile oluşabilecek sağlığa zararlı ve kötü koku salınımı yapmaz.

-Kalite açısından yüksek çözünürlüklü parçaların üretilmesinde oldukça yardımcıdır.

-Birbirinden farklı çok çeşitli renk yelpazesi vardır.

PLA filamentlerinin avantajlarını inceledik, şimdide PLA filamentlerinin dezavantajlarını inceleyelim:

-Üretilen biyoplastik modeller, malesef  ki yüksek sıcaklığa uygun değildir.

-Bunu bir örnekle açıklayacak olursak; otomobil parçalarını üretmek için kullanılması, bu plastiklerin sıcak havalarda deformasyona uğrayacağından çok uygun değildir.

-Bir başka örnek eğer bir motosiklet kaskı üretmek istiyorsanız bunun hammaddesinin PLA filamentinden olması uygun değildir. Çünkü üretmiş olduğunuz kaskın yapısında bulunan bileşenler, kırılmalara karşı dayanıklı olmadığı gibi bu tip ihtiyaçlarda kask sizi koruyamayacaktır.

PLA Filament Nedir?

PLA filamenti alırken nelere dikkat etmeliyiz?

PLA filamenler için bir diğer önemli konu ise satın alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğidir. Görüyoruz ki PLA filamentlerinin satışlarında birçok klon ürüne denk gelmeniz olasıdır. Bu yüzden önemle bilmeniz gereken, iyi araştırma yaparak analiz etmenizdir.

Özellikle Çin’den ithal edilen bazı  PLA plastik modellerine farklı bileşenler ekleyip oluşturulan 3D Yazıcı Ham Maddeleri, etrafımızdaki birçok firma tarafından satışa sunulmaktadır. O yüzden bir kere daha hatıtrlatıyoruz ki; sizler de alacağınız PLA filamenlerinin nerden geldiğini, nasıl üretildiğini, tedarikçinin güvenilirliğini lütfen göz önünde bulundurarak seçiminiz yapınız.

 


Sosyal ağlarda paylaş
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?