Antalya'da gelişime dair her şeyi burada keşfedebilirsiniz...

Nesilleri tehlikede!

Nesilleri tehlikede!

Sosyal ağlarda paylaş

Sayıları git gide azalan zürafalar, yıllarca dişleri için avlanan filler ve boynuzları için avlanan gergedanların gölgesinde kaldı. Ancak dünyanın en uzun kara canlıları için geç kalınmış olabilir.

Zürafaların sayısında son yıllarda sessizce süren büyük bir düşüş yaşandı. Dünya Doğa ve Doğa Kaynakları Koruma Birliği’nin (IUCN) verilerine göre 1985 yılından bu yana zürafa nüfusu yüzde 40 oranında yok oldu ve günümüzde Sahra Altı Bölgesi’nde sadece 97 bin 500 kadar zürafa kaldı.

Bu heybetli hayvanların nüfusu hastalıklar, doğal alanlarına yapılan tecavüzler ve eti için yapılan kaçak avlanma nedeniyle git gide azaldı. Günümüzde Afrika’da sayıları fillerden daha az. DW’nin haberine göre,uzmanlar bu nedenle özellikle ABD’den gelen avcıların zürafaları “av hatırası” olarak gördüğünü belirtiyor.

2016 yılında bilim insanları dört farklı zürafa türü olduğunu keşfetti. Bunlardan üçü daha büyük bir tehdit altında. Current Biology adlı dergide yayımlanan araştırma şimdilerde yeniden gözden geçiriyor. Eğer bu dört tür resmi olarak tanınırsa, zürafaları korumak için yapılan girişimlere katkı sağlayacak.

Zürafanın boynu neden bu kadar uzun?

Zürafaların boyun uzunluğu 1 metre 80 santimetreye ulaşabiliyor. Üstelik aynı insanlarda olduğu gibi onların da boynunda 7 omur var. Kanın beyne ulaşabilmesi için zürafanın kalbinin yaklaşık iki metre yüksekliğe kan pompalaması gerekiyor. Bilim insanları için zürafaların boynunun nasıl olup da bu kadar uzadığı sorusunun yanıtı hala gizemini koruyor.
Düşerek dünyaya geliyorlar

Zürafaların gebelikleri 15 ay sürer ve ayakta doğururlar. Bu da yavruların yaklaşık beş metreden fazla bir yükseklikten yere düşerek dünyaya gelmesi demek. Ama yavru zürafalar hızlı öğreniyor. Doğumdan 30 dakika sonra ayağa kalkabilirler, doğumdan sadece 10 saat sonraysa anneleriyle birlikte koşabilirler.

 


Sosyal ağlarda paylaş
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
nesil tehlike zürafa

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?