Antalya'da gelişime dair her şeyi burada keşfedebilirsiniz...

Seyyahın Notları: Tazı Kanyonu

Seyyahın Notları: Tazı Kanyonu

Sosyal ağlarda paylaş

Yazar: Erdal BOYRAZ
Tarih: 21/01/2020
Okuma Süresi: 2 dakika

Merhabalar Antalya Gelişim okuyucuları,

Seyyahın Notları başlığı altında sizlere sunduğum gezi notları serimin dördüncü bölümünde son yılların en gözde kanyonlarından biri olan Tazı Kanyonu’nu tanıtacağım. Oluşumunu milyonlarca yılda tamamlayan bu doğa harikası kanyonu hazırsanız keşfetmeye başlayalım!

Tazı Kanyonu Mezozoik dönemi sonlarında gerçekleşen Alp Orojenezi sonrasında Torosların yükselmesiyle oluşmuştur. Dere yatağı dediğimiz alanların yükselmesi konglomera kaya tipini oluşturmuştur. Bunun en güzel örneklerini Tazı Kanyonu havzasında görmekteyiz. Eğer kaya yapısını incelerseniz irili ufaklı taşlardan oluştuğunu göreceksiniz.

 Konum olarak Antalya’nın Manavgat ilçesinin Gaziler köyü yakınında yer almaktadır. Öncelikle Beşkonak’a gelip doğu yönünde ilerlemeniz gerekmektedir. Daha sonra Gaziler Yol ayrımına sapıp ahşaptan yapılan Tazı Kanoyu tabelasına kadar gelip oradan sola devam etmelisiniz. Bu yol bizi Tazı Kanyonuna götürmektedir. Sizlere tavsiyem arabanızı çeşmenin oradaki otoparka bırakıp 1,5 km traktör yolunda karaçamların arasında yürümenizdir. Güzel bir yürüyüş sonrası kanyonun keyfi başkadır.

En çok karşılaştığımız sorulardan biri: “Biz burayı hangi mevsimde ziyaret etmeliyiz?”. Cevabımız 4 mevsimde de ziyaret edebilirsiniz. Her mevsim ayrı güzeldir. Rakım 900 metre olduğundan yazın sıcaklık hissedilmektedir. Yazdan ziyade diğer mevsimler daha uygundur.

Tazı Kanyonu’nun eşsiz manzarasını hissetmeye başladığınız andan itibaren değişeceksiniz. Şöyle kanyona karşı durup derin bir nefes almalı ve etrafınızdaki ağaçların, böceklerin, akıp giden yaban hayatını hissetmelisiniz. Eğer bir şeylerde ilham arıyorsanız orası işte burasıdır. Ondandır ki gezginler arasında “Bilgelik Vadisi” olarak da geçmektedir.

Kanyonda fotoğraf çekimi için benim tercihim bulutlu havalardır. Eğer erkenden gelebilirseniz gün doğumu da ayrıca güzeldir. Fotoğraf çekerken lütfen dikkat edelim arkadaşlar. Herhangi bir önlem olmadığından ciddi bir uçurum ile karşı karşıyasınız. Rüyalarımızda düştüğümüz uçurum işte burası. Kanyonun yüksekliği 200-400 metre arasında değişmektedir.

Tazı Kanyonu’nun ismi nereden gelmektedir?

Tazı Kanyonu’nun ismi nereden gelir bilinmemektedir. Fakat bazı tahminlerde bulunabiliriz. En yakın antik yerleşimin Selge Antik Kenti olduğunu biliyoruz. Bu kentte tanrıça Artemis’e adanan bir tapınak vardır. Artemis yunan mitolojisinde av tanrıçasıdır. Bölgede avcılık yapıldığını biliyoruz ama bölge köpeklerin kullanımına müsait olmadığından tazılar kullanıldığı, buranın adının oradan geldiği söylenmektedir. Gaziler köyü muhtarı ile yaptığım sohbette bana Kurtuluş Savaşı döneminde Antalya’yı işgal eden İtalyanları buradan kovalayarak yurttan kovduklarını belirtiler. İtalyanlar kaçarken bu kanyonu kullanarak kaçmış ve Türklerin buradan onları bulamayacağını düşünmüşlerdir. Fakat halkımız burada da izlerini bulup takip etmişlerdir. O yüzden buraya tazı ismi konulduğundan bahsetmişti.

Tazı Kanyonu’nun ismi nereden geldi bilinmez ama eğer ziyaret etmediyseniz bir an önce ziyaret etmenizi önerebilirim. Çünkü her popüler yerimiz gibi burasına da yarın hangi projeler yapılıp ranta açılacağı bilinmemektedir. Bu da şu demektir; gittiğiniz zaman oranın en doğal halini göreceksiniz.

Her güzel alanımız gibi burası da ÇÖP tehdidi altındadır. Lütfen gittiğimiz yerlere sadece ayak izimizi bırakalım. Kanyonun çevresinde ateş yakmamaya özen gösterelim.

Her kanyona gittiğimde ünlü filozof Friedrich Nietzsche’nin şu sözleri gelmektedir:

“ve ne zaman bir uçurumun derinliklerine doğru bakarsanız, uçurum da sizin derinliklerinize doğru bakar.”

Sizler de Tazı Kanyonu’nu ziyaret edip deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.Kaynak: Havza ile ilgili bilgileri aldığım makale; 
FURAL, Ş. (2018). KÖPRÜ ÇAYI HAVZASI'NIN FLÜVYAL TOPOGRAFYA ÖZELLİKLERİ. Journal of International Social Research11(60).

 


Sosyal ağlarda paylaş
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?