Antalya'da gelişime dair her şeyi burada keşfedebilirsiniz...

İnatçı insanları 5 adımda ikna edin

İnatçı insanları 5 adımda ikna edin

Sosyal ağlarda paylaş

Hepimizin bildiği üzere ikna etmek yüksek bir beceri gerektirir. Hele ki karşımızdaki ‘inatçı’ bir insansa bu durum daha fazla yetenek gerektirir. Ama elbette inatçı insanları da ikna etmenin yolları vardır. Siz de bu yeteneğe çalışarak kavuşabilirsiniz. İnatçı bir insanı ikna etmek şu yüzden zordur: İnatçı insanlar bir fikre saplanıp kalır ve diğer hiçbir fikri kabul etmezler, benim dediğimdir derler, kendi fikrinin ne kadar yanlış olduğunu ona anlatsanız bile o yine de bu fikrini savunup durur ve bundan vazgeçmez. Peki biz inatçı insanları nasıl ikna edebiliriz gelin onun yollarına bakalım. İkna etme sanatını birlikte inceleyelim.

İnatçı İnsanları Nasıl İkna Edersiniz?

  • 1. Kaleyi içten fethetmek için önce siz kendi tutumunuzu değiştirin. Bu noktada yapmanız gereken oldukça basittir. Önce onun fikrini dinleyin ve onun tarafında gibi görünün. Bu onun savunmasını indirmeye başlayacaktır. İşte o anda kendi fikirlerinizi yavaşça aşılamaya başlayın.
  • 2. Planlı davranarak konuşacaklarınızı önceden hesaplayın. Bu olayı bir satranç oynuyormuş gibi düşünün. Şah mat yapabilmek için her şeyi planlı bir şekilde konuşmaya özen gösterin. Bu belki zor görünebilir ancak tahmin ettiğiniz kadar zor değildir. Odaklanacağınız durum her söylediğinize karşınızdakinin nasıl karşılık vereceğini tahmin etmekten geçiyor. Bu, konuşmada 4-5 adım önde olmanızı sağlar.
  • 3. İnatçı insanlar değişimden korktukları için onlara değişiin iyi olacağını hissettirmelisiniz. İnatçı insanların inatçı olmalarının altında yatan asıl neden değişimi sevmemeleridir. Aynı fikirde ısrarcı olmalarının nedeni budur. İnatçı insanlar doğruyu bir kez bulduklarına inandıklarında altenatiflere pek sıcak bakmazlar. Onlara bu konuda ısrarcı olun ancak kavgacı olmayın. Onlara değişimin harika olacağını güzel bir dille anlatın.
  • 4. Onlara güven vermek için, onların karşısında olmadığınızı hissettirin. Güven duygusunu aşılayın ve böylece aşılamayacak duvar olmadığını siz de göreceksiniz.
  • 5. Huzurlu bir konuşma ortamı samimiyetle dolu olacağı için ona huzur verin. Böylece karşınızdaki kişi bu huzurun içinde ne yaparsa yapsın yelkenleri suya indirecektir. Bunun için doğru zamanı ve doğru yeri seçmeye özen gösterin. Onu boğmadan telaş etmeden tatlı tatlı konuşmaya devam edin.

 


Sosyal ağlarda paylaş
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?