Antalya'da gelişime dair her şeyi burada keşfedebilirsiniz...

Antalya’da üretim ve dönüşümde bir ilk

Antalya’da üretim ve dönüşümde bir ilk

Sosyal ağlarda paylaş

Geri dönüşüm konusunda Antalya’da bir ilk yaşandı. Kapalı sistem modeli ile balık üretimi yapılan tesislerde geri dönüşümü sağlanamayan balık dışkıları, patlıcan ve marul üretiminde gübre olarak kullanılmaya başlandı.

Dünyadaki örneklerini Japonya ve Çin’de gördüğümüz akuaponik sistem, Türkiye’de ilk kez Antalya’da hayata geçirildi. Akuaponik sistem, balık üretiminde ortaya çıkan nitratın sebze yetiştiriciliğinde kullanılması olarak açıklanıyor. Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü (AKSAM) Kepez üretim tesislerinde sazan balığı ile patlıcan ve marul üretimi akuaponik sistem ile gerçekleştiriliyor. Bu aşamada BATEM, AKSAM, SAREM ve Meyvecilik Araştırma Enstitüsü işbirliği ile gerçekletirilen projeyi Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü de destekliyor. Sazan ile patlıcan ve marul üretiminin başarılı sonuçlar verdiği de açıklandı.

  • BATEM MÜDÜRÜ ÜNLÜ AÇIKLADI

Akuaponik sistemde balık havuzundan çıkan ve topraksız yetiştiricilik ünitelerinden geçirilen suyun içindeki balık kökenli çözünmüş atıkların bitki tarafından besin olarak alındığını anlatan BATEM Müdürü Abdullah Ünlü, “Arındırılan su tekrar balık yetiştiriciliğinde kullanılıyor. Hem bitki hem de balık yetiştiriciliği için gerekli su miktarını önemli ölçüde azaltan sistem, global ısınmanın etkisiyle ilerki yıllarda çölleşme riski altında olan Akdeniz Bölgesi için alternatif bir üretim modeli olarak görülüyor” dedi.

  • BALIĞIN DIŞKISI GÜBRE

Kapalı devre balık üretiminde balığın beslendikten sonra çıkardığı nitratın suda kirlilik yaptığını belirten Ünlü, “Bu kirlilik doğaya zarar veriyor, doğada bunun geri dönüşümü yok. O yüzden özellikle Çin, Japonya gibi ülkeler akuaponik sistemi ön plana çıkarıyor. Yani balığın ürettiği atıkları akuaponik sistemle bitkinin gübrelemesinde kullanıyoruz. Aynı suyla hem bitki üretiliyor hem de nitratlar gübre olarak kullanılıyor” diye konuştu.

  • ÜRETİCİLERE ÖRNEK OLACAK

Antalya’daki denemelerde sonuçların iki sebze türünde de çok iyi çıktığını belirten Ünlü, “Kapalı havzalarda balık üretimi yapan üreticilere tavsiye edeceğiz. Özellikle su kaynaklarının çok olmadığı, kısıtlı olduğu yerlerde hem su kaynağı kirletilmeyecek hem de aynı su tekrar balık üretiminde kullanılabilecek. Patlıcan, marul gibi sebze üretimleri de yapılabilecek. Yani balığın bıraktığı kirlilik doğaya bırakılmayacak, üretime dönüşecek” dedi.


Sosyal ağlarda paylaş
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?