Antalya'da gelişime dair her şeyi burada keşfedebilirsiniz...

Antalya’nın su kaynaklarına sahip çıkalım

Antalya’nın su kaynaklarına sahip çıkalım

Sosyal ağlarda paylaş

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel şehridir” sözü günümüzde değerini hala korumaya devam ederken bizler değerlerimizi koruyamıyoruz.

Antalya’nın dünyaca ünlü, tatile gelenlerin mutlaka ziyaret etmeyi istedikleri Düden Şelalesi’den kötü ve pis kokular yayılmaya başladı. Koku çevre sakinlerini ve şelaleye ziyarete gelenleri olumsuz etkiliyor. Bölge esnafının zor anlar yaşamaya başlamasının ardından yetkililer numune alıp inceleme başlattıklarını bildirdi.

Antalya’ya sahip çıkalım

Son yıllarda özellikle bu zamanlarda daha yoğun yayılan koku suyun rengini bile değiştirdi. Suyun yüzeyinde oluşan köpürmelerin ise suda bakteriyel organizmaların çoğaldığının göstergesi olduğu iddiasında bulunuldu.

Geçtiğimiz yaz aylarında kuruma tehlikesinin gündeme geldiği Düden Şelalesi’ndeki kötü kokunun kaynağı ise merak konusu olarak akıllarda soru işareti bırakıyor.

Antalya’ya sahip çıkalım

Yetkililer, şelaleyi besleyen Kırkgöz’deki su seviyesinin en düşük dönemi olması ile koku arasındaki bağlantıya dikkat çekti.

Şelale yakınında pis, kötü ve ağır kokudan nefes almakta zorlananlar ise endişe ile durumun normale dönmesini bekliyor.

Antalya’ya sahip çıkalım

Turizm sektöründe faaliyet gösteren bir vatandaşın aktardığı bilgiler ise oldukça ilginç ve düşündürücü.

Yıllar önce Antalya’daki Karain Mağarası’nın koruyuculuğu babadan oğula geçen bir sistem ile bekçiler tarafından sağlanıyordu. Bu bekçilerden biriyle sohbet eden vatandaş, bekçinin anlattıklarını aktardı:

Antalya’ya sahip çıkalım

“Kırkgöz’den çıkan su kaynağının 5 kolu Antalya’daki birçok noktaya yetecek konumdaydı. Hatta bu kollardan birisi Düden Şelalesi’ni beslemekte ancak yanlış yapılaşmalar ve uygulanan yanlış politikalar bu su kanallarını olumsuz etkilemekte. Güvenle içebileceğimiz, çocukken özellikle suyunu alıp çay demlediğimiz tertemiz sularımız kokmaya başlayıp hatta yok olmaya yüz tutacak. Çünkü bizler “Su akar, Türk bakar” lafına çok alıştık ve bunlarla kandırılıp avutuluyoruz. Doğamızın değerlerine sahip çıkmak zorundayız”

Antalya’ya sahip çıkalım

Vatandaş, çocukluk zamanlarında Kaleiçi’ndeki tarihi cami altından geçen su kaynağını ve bugün “Kadın Yarığı” olarak bilinen bölgedeki su akışını da hatırlatıp bugünkü haline dikkat çekti. Eski zamanlarda Yediarıklar bölgesindeki su kaynaklarını her zaman rahatça temizliğine güvenerek kullanabildiklerini söyleyen vatandaş, bugünlerde şişelerden içtiğimiz suların temizliği bile şüpheli durumlara geldi, diye ifade etti.

Görevliler, sudan aldıkları numunede inceleme başlattı.

Antalya’ya sahip çıkalım

Biz de Antalya Gelişim olarak change.org adresinde farkındalık ve çözüm için kampanya başlattık. Sizler de bu kampanyayı imzlayıp destek olabilirsiniz.

Antalya Gelişim | Çevre


Sosyal ağlarda paylaş
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?