Antalya'da gelişime dair her şeyi burada keşfedebilirsiniz...

Devrim’in Kardeşi: TOGG

Devrim’in Kardeşi: TOGG

Sosyal ağlarda paylaş

Değerli Antalya Gelişim okuyucuları;

Şu anda okumakta olduğunuz satırlar, benim bu dergideki ilk yazıma ait. Bu yüzden çok mutlu ve çok heyecanlı olduğumu belirtmek istiyorum. Önce kısaca kendimi tanıtayım, ben Latife İlayda IŞIN. 20 yaşındayım, Ankaralıyım. Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Bugünkü yazımda sizlere, belki de mesleğimden tahmin edebileceğiniz üzere, yerli otomobilimiz olan TOGG’dan bahsedeceğim.

27 Aralık günü tanıtımı yapılan TOGG bildiğiniz üzere ilk yerli otomobil girişimi değil. Eskişehir cer atölyelerinde üretimi yapılan ancak seri üretime geçirilmeyen Devrim, bu işin öncüsüdür. Bence bu arabanın en güzel özelliği bu. Arkasını, hikayesi bu kadar güçlü bir arabaya yaslıyor olması. Bu arabayı üretime geçirecek olan her mühendiste, her işçide ve pazarlamasını yapacak olan her yöneticide bu ruh olacak. Bu da, bence bu projenin manevi değerini arttıracak olan en önemli faktörlerden biri.

Gelelim işin maddi ve teknik kısımlarına… İlk olarak şu konuya açıklık getirmek istiyorum, üretim ne kadar süredir devam ediyor ve prototip neden İtalya’da üretildi? Proje hakkındaki söylentiler 10 yıldır devam ediyor olsa da, üretim sadece son 2 yıldır devam ediyordu. Daha öncesinde çıkan haberlerin doğruluk payı ne yazık ki yok.

Prototipin neden İtalya’da üretildiğine gelecek olursak, bunun ilk nedeni Türkiye’deki fabrikaların yoğun üretimde olması ve her fabrikanın ürettiği modele göre teknik donanıma sahip olması. Bir fabrikanın teknik donanımını değiştirmek demek, milyonlarca lira zarar demektir. Çünkü, donanımı değişmiş bir fabrikayı eski haline döndürmek aylar sürer. Buna prototipin üretilmesi için gereken zamanı da ekleyecek olursak, fabrikanın ve dolayısıyla ülke ekonomisinin uğrayacağı zararın çok büyük olacağını anlayabiliriz. İtalya’da ise, sadece bu tip prototipleri yapan üretim bantları mevcut. Bu fabrikada prototipin testlerinin tamamlanıp, üretimin onaylanmasının ardından her şey Türkiye’ye transfer edilecek ve Türkiye’de aracın üretilmesi için fabrikalar yapılacak.         

Üretim tesisi Bursa’da kurulacak, tesiste 300’ü nitelikli personel olmak üzere 4323 personel istihdam edilecek. Üstlenici firmaya, alım garantisi dahil pek çok devlet desteği sağlanacak. Yatırımın süresi 13 yıl olarak belirlendi. Bu süre içerisinde 5 farklı modelden yılda 175 bin otomobil üretilmesi öngörülüyor. Yatırımın toplam tutarı ise 22 milyar lira olarak tespit edildi.


TOGG’un gerçekleştireceği yatırıma, 30 bin otomobillik alım garantisi verildi. Garanti çerçevesinde, Devlet Malzeme Ofisi (DMO) tarafından 31 Aralık 2035 tarihine kadar 30 bin elektrikli otomobil alınacak.

Maddi yönü bir tarafa bırakacak olursak, otomobilin gerek iç gerek dış aksamı gerçekten dünya ile yarışabilecek konumda. Tanıtılan Sedan ve SUV modellere bakılacak olursa, oldukça şık otomobiller bizi bekliyor. Tanıtılmayan diğer 3 modelin de bunlardan farklı olmayacağı kanaatindeyim. Araç motorlarının doğa dostu olmasına dikkat edilmiş. Elektrikli modelin sadece 30 dakikada yüzde 80 şarj olması ve sedan modelin kullanacağı (aslında kullanmayacağı da diyebiliriz) akaryakıt miktarından bunu anlayabiliriz. 200 beygir güç ile 7,6 saniye, 400 beygir güç ile de 4,8 saniyenin altında 0-100 km/s hızlanabilecek. Doğuştan elektrikli modüler platform ile 300+ ve 500+ kilometre menzil opsiyonlarına sahip olacak otomobil, merkeze sürekli bağlı olacak ve güncellemeleri uzaktan 4G/5G bağlantısıyla alabilecek.

Yukarıda okuduğunuz gibi, otomobilin kendisi ve sağlayacağı istihdam gerçekten çok güzel. Benim bir Türk Mühendisi olarak dileğim, fabrika açılışından, üretime ve pazarlama sürecine kadar olan süre zarfında hiçbir sorunla karşılaşılmaması. Ben meslektaşlarımdan eminim. Biliyorum ki hepsi ellerinden gelenin fazlasını yapacaklar. Çünkü güç aldıkları hikaye gerçekten çok önemli ve çok değerli. Sözlerimi, büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün şu sözleriyle noktalamak istiyorum “Türk mühendislerinin alnında, cumhuriyetin istikbalini aydınlatan ışık parıldar.”

Hepinize mutlu günler dilerim.


Sosyal ağlarda paylaş
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?