Antalya'da gelişime dair her şeyi burada keşfedebilirsiniz...

Seyyahın Notları: Fethiye, Kayaköy

Seyyahın Notları: Fethiye, Kayaköy

Sosyal ağlarda paylaş

Yazar: Erdal BOYRAZ

Tarih: 11/12/2019

Okuma Süresi: 2 dakika

Merhabalar Antalya Gelişim okuyucuları,

Seyyahın Notları başlığı altında sizlere her hafta yeni bir özel ilgi destinasyonunu tanıtacağım.

Bu hafta özellikle film turistleri ve hüzün turistlerinin ilgisini fazlasıyla çeken, Fethiye’nin hayalet köyü Kayaköy’deyiz. Terk edilmiş evlerin arasındaki gizemli yolculuğuma katılmaya hazır mısınız?

 

Hisarönü Köyü’nde 5 km güneybatıya doğru çam ormanlarının arasında yapılan yolculuktan sonra karşınıza çıkan tepenin yamacında bir “hayal-köy” göreceksiniz. Her bir evin diğerinin manzarasını kapatmayacak şekilde saygıyla dizildiği eski bir Rum köyü burası. Köyde 1922 yılına kadar 25.000 kişi yaşamaktaydı. İstiklal savaşından sonra yaşanan “mübadele” sürecinin ardından köy sakinleri Yunanistan’a göçtüler. 13. yy’dan itibaren Hristiyan toplumunun yaşadığı köyde 2 kilise, 14 şapel, 1 okul ve her biri 50m2 büyüklüğünde 500 hane bulunmaktadır.

 

Kayaköy’e adımınızı attığınız andan itibaren yüzlerce taş ev ve daracık sokaklarla baş başa kalıyorsunuz. Bu ıssızlığın ortasında geçmişin o gürültülü silüeti sarsıyor beni. Adımlarımı tarihin derinliklerine doğru attıkça daha da büyüleniyorum. Sokaklarda karşıma çıkan şapeller ise mimarisi, freskleri ve motifleri ile oldukça iyi durumda. Taş evlerin mavi iç yüzey boyaları ise günümüze kadar ulaşabilmiş. Ben bu renge “hüzün mavisi” diyorum. Şehirde bulunan iki büyük kiliseden birine orijinal ismi Taksiyarhis Yukarı Kilise’ye doğru yola devam ediyorum. Restorasyonda olduğu için çoğu zaman kapalı durumda olduğu bilgisini görevliler ilettiler. Kontrol zamanına denk geldiğim için kendimi şanslı sayıyorum.

5.000 Yıllık Tarih

Likya Kent Birlikleri arşivlerinde “Karmylessos” olarak geçen kentin tarihi MÖ. 3.000’ne kadar dayanmaktadır. Kayaköy’de sırasıyla Likyalılar, Büyük İskender, Romalılar, Rumlar yaşamıştır. 1284 yılında Menteşeoğullarının eline geçen yöre, 1424 yılında Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Dünya Dostluk ve Barış Köyü

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından ‘Dünya Dostluk ve Barış Köyü’ ilan edilen Fethiye Kayaköy ‘deki sivil mimari örneği 736 yapı ile manastır ve şapellerinde aralarında bulunduğu binalar ‘anıtsal yapı’ olarak tescil edildi.

Sokakları kültür rotalarıyla işaretli olduğundan bizlere rahatça gezebilme imkanı sunuyor. Likya Yolu’nun birkaç km’lik kısmı da Kayaköy’den geçmektedir. Alternatif yürüyüş rotasından da Soğuksu Koyu’na inmilektedir. Ayrıca Likya Yolunu izleyerek Ölüdeniz mevkisine ulaşmak mümkün.

 

Film Turizmi: Kayaköy’e Russel Crowe Etkisi

Popüler film ve dizilerdeki mekanların tatil destinasyonu seçimlerini etkilemesiyle film turizmi kavramı ortaya çıkmıştır. Her geçen sene  yükselen Film Turizmi seyahat motivasyonumuzun bir parçası hatta başlı başına büyük bir faktörünü oluşturmaktadır. Braveheart filmi gösterime girdikten sonra İskoçya’da turist sayısında %300 artış olması, Harry Potter dilminden sonra Birleşik Krallığın çeşitli bölgelerinde %50 turist artışı olması ve Game of Thrones dizisinin yayınlanmasından sonra dizinin çekildiği yerlere artan yoğun ilgi buna örnek gösterilebilir.

Russel Crowe’un 2014 yılında “The Water Diviner” filminin bazı sahnelerini Kayaköy’de çekmesiyle buradaki taş evler film turistlerinin ilgisini çekmeyi başardı. 2016 yılı itibariyle Kayaköy yıllık ortalama 60 bin turist ile Fethiye bölgesindeki 7 ören yeri içerisinde en fazla ziyaretçi ağırlayan merkez konumuna ulaştı.

Hayalet Köy’de Cevapsız Sorular

Kurtuluş Savaşından sonra Türkiye ve Yunanistan arasında yapılan anlaşmalar sonucu burada yaşayan Rum halkı ile Batı Trakya’da yaşayan Türkler yer değiştirmiştir. Batı Trakya’dan göçen Türklerin bir kısmı buraya yerleştirilmiştir. Kaya evlere uyum sağlayamayan Türkler köyü terk etmiştir. Kimileri terk etme sebeplerini kaya evlere uyum sağlanmaması olarak anlatılsa da, halk arasında terk etme sebeplerinin köyde yaşanan gizemli vakalar olduğu ve “hayalet köy” isminin buradan geldiği söylenmektedir.

 

Kayaköy’e gitmişken tepesindeki şapele çıkıp panoromik görüntünün keyfini çıkarmayı unutmayın.

 

 

Eşsiz Bir Deneyim

Kayaköy mimarisiyle, doğasıyla, kültür rotalarıyla siz sevgili Antalya Gelişim okuyucularını beklemekte. Belki de sen de bir Film Turisti veya bir Hüzün Turisti’sin. Keşfet ve deneyimlerini bizimle paylaş!

Hoşçakalın!

 

Kaynak:
Akşit, Oktay (1967), Likya Tarihi, İ.Ü. Edb.Fak.Yayını: 1218, İstanbul
https://mugla.ktb.gov.tr
http://www.fethiye.gov.tr/
Hudson, S. ve Ritchie, J.R.B. (2006a). Film tourism and destination marketing: the case of Captain Corelli’s Mandolin. Journal of Vacational Marketing

 

 


Sosyal ağlarda paylaş
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?