Antalya'da gelişime dair her şeyi burada keşfedebilirsiniz...

Modayı Keçeleştiriyorum

Modayı Keçeleştiriyorum

Sosyal ağlarda paylaş

Sözlerime ,elleriyle çalışan işçidir,elleri ve kafasıyla çalışan insan ustadır,elleri ,kafası ve yüreği ile çalışan insan sanatkardır sözüyle başlamak isterim..Sizlerle bu yazımda,geçmişe yüz tutmuş ıslak yün keçe sanatından bahsedeceğim..Bu teknik bizim Türk kültürümüzde oldukça eski,keçe ustaları şuanda parmakla sayılacak kadar azalmış durumda..Tesadüf eseri hayatıma hızlı bir giriş yaptı kendileri o kadar ki beni çok heyecanlandırdı..Bu tekniği kullanarak istenilen renk,desen çalışmasıyla birlikte şapka,bere,atkı,eldiven hatta daha fazlası ceket,yelek,etek,panço hatta ve hatta istenilen her tür takı ve aksesuarlar yapabilmekteyiz..:) Yün Keçeden bahsedelim,tamamen organik yazın serin kışın ise oldukça sıcak tutan yumuşacık bir malzeme..Daha ne olsun ..Ben hayatımın ihtiyaçlarını moda çizimi yaparak ve kıyafet üreterek sağlıyorum aynı zamanda yukarıdaki yazdığım söz misali,yüreği ile çalışan bir sanatkarım.. Tamamen bilek gücüne dayalı ıslak keçeleme yöntemi gerçekten sabır isteyen bir iş.Bir ürünün ortaya konulması,doğuşu vaktinizi ve enerjinizi çok fazla alıyor..Buna rağmen bu değere saygı duyan fazla kişi ise yok..Her ne kadar sanat bile olsa sonuçta maddi değeri de göz ardı edilmemeli.Şöyle kısaca aşamalarına değinmem ve bilgilendirmem gerekir; en azından belki okuyan okurlarımıza ne denli emek barındırdığını anlatabilelim..

Modayı Keçeleştiriyorum

Bu işlem için gerekli malzemeler, sıcak su,doğal sabun ,havalı naylon (şu patlatmaktan keyif aldığımız:))Keçeden kumaş elde etmek için hazır halde oluyoruz. İlk önce yün keçeyi aynı yöne bakacak şekilde sık aralıkla yerleştiriyoruz ,ikinci ve üçüncü katıyla beraber boşluk kalmadan tamamlıyoruz.Daha sonra üzerine sıcak sabunlu su gezdirip örtü yardımıyla örtüp ellerimizle beraber press işine başlıyoruz.İşte emek tam olarak burada başlıyor..Saatlerce sıkılaşmasını sağlamak gerçekten sabır ve güç işi.. Uzun süreç sonrası keçe iyice sıkılaşıyor,yün lifler iyice birbirine kenetleniyor.En sonunda elde edilen kumaş ilk başta yerleştirilen yünlerin 2/3ü kadar yer kaplar..Yani küçülür..Dolayısıyla kalıplar her zaman büyük olarak çalışılmalıdır..

Bu işlemleri sağlıklı yapabilmek için atölye ortamı ihtiyaçtır. Haliyle benimde bir atölyem var.. Markamız, bdfelt atolye daha çok yurtdışına gönderim yapma yolundadır.İnanın orda daha değerli ,emeğe daha çok saygı var ve el yapımı olması oldukça dikkat çekiyor. Amacımız, bizim toplumumuza da duyurmak ,bilmelerini sağlamak.. Sosyal mecralarda markamızı takip edip,çalışmalarımıza göz atabilirsiniz..Tüm keçe tutkunlarını bilgilendirmek bizleri mutlu edecektir.. Sevgiyle Kalın,Sanat ile Yaşayın 🙂

Stilist Burcu Demirel

Stilist Burcu Demirel’in ve BDfelt Atölye’nin sosyal medya hesaplarını buradan inceleyebilirsiniz 🙂

Instagram:  @bdfelt_atolye
Facebook:  Burcu Demirel (bdfelt ATÖLYE)
E-mail:  bdfeltdesigner@outlook.com


Sosyal ağlarda paylaş
Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?