Antalya'da gelişime dair her şeyi burada keşfedebilirsiniz...

Murat Kaplan ve kitapları üzerine

Murat Kaplan ve kitapları üzerine

Sosyal ağlarda paylaş

Merhaba değerli okurlar, bu yazımızda “HİÇ” , “Sonun Başlangıcı” ,”Hatırla ve Unut” , “Hiç Yoktan İyidir” kitaplarının yazarı Sevgili Murat Kaplan ile Akdeniz Üniversitesi 1. Kitap Günleri’nde yapmış olduğumuz röportajı sizlere sunuyoruz. Haydi gelin Murat Hoca’yı birlikte tanıyalım.

Nevzat Karabacak:

Merhaba Murat Hocam biz sizi tanıyoruz ancak okuyucularımız için biraz kendinizden bahseder misiniz?

Murat Kaplan:

Elbette, aslında kendimi tanıtırken birkaç sözcük aklıma geliyor. Her ne kadar kendisini mahcup da hissetse ne olduğu ile ilgili de bilgi vermeyi düşünen biriyim artık. Öncelikle ben bir öğretmenim, akademisyen kimliğim var. Bununla beraber savaş sanatları ile ilgili uzun süredir çalışmalar yapıyorum. Konuşmacı ve eğitmen olarak hem kurumlara hem de çeşitli etkinliklere davet edilen bir kişiyim. Bunun yanı sıra bir babayım, kendini arayan bir farkındalık öğrencisi de diyebilirsiniz. Bazen aklıma o da geliyor, çünkü farkındalık seyahatlerinin hiç bitmediğini gördüm.

Nevzat Karabacak:

Peki bize yazarlık yönünüzden de bahsedebilir misiniz?

Murat Kaplan:

Aslında kendimi yazar olarak görmediğimi ifade etmem lazım. Evet kitaplarımız var ancak öncelikle her zaman akademik yolculuk sürecine katkılar sağlayacak kitaplar yazdım. Onların çoğunluğu da dil bilimcileri, programlama ve edebiyat üzerineydi. Ders kitaplarının bir araya toplanmış hali veya dil öğreniminin nasıl daha etkin olacağı üzerine kitaplar yazıyordum. Ben Türkiye’ye döndükten sonra, son 10 yılı aşkın süredir, “Master Class” dediğimiz çeşitli alanlarda uzman olan, Türkiyemiz’in önde  gelen şehirlerinden üstatlar gelip gitmeye başladılar. Dediler ki; biz bu konunun hem fiziksel hem de sağlıksal tarafına bakalım ama bir de içsel gelişim sürecine(felsefesine, dünya görüşüne) bakalım. Öyle olunca da bu “Master Class” dediğimiz üst düzey eğitimler almış kişilerin, ki aralarında iş adamları, spor alanında çok gelişmiş kişiler de vardı. Belli dönemlerde Antalya’da buluşmaya başladık. Buraya geldiler ve eğitim almaya başladılar. Eğitimler; yönetim ve liderlik üzerine olduğu gibi kendisini ‘Psikolojik Harp Sanatı’ üzerine de geliştirmek isteyen kişiler için de hazırlandı. Eğitimin bir bölümünde, Kung-Fu prensipleri çalışırken, bu fizyolojik çalışmaları hayatımızda nasıl uygularız, 21. YY’da amacımız dövüşmek değil, daha aklı başında, sakin, dingin, barışcıl ve çözüme yönelik düşünceleri geliştirmeye yönelik bir hayat diliyoruz üzerine bilgiler paylaşırken öğrencilerden biri ses kaydı almak istedi. Daha sonra öğrencimiz bu kayıtları dijital ortama yazılı olarak aktarıp bana getirdi. Arkadaşımız; yaptığımız çalışmaları sizin anlattığınız doğrultuda kağıda dökmek için benim fırsatım oldu, deyince benim için bir sürpriz oldu. “HİÇ” kitabının çıkış noktası da böyle oldu. Aslında bu bir fikir oldu.

Nevzat Karabacak:

Belli ki bu sürprizler ardından yeni yeni fikirler de filizlenmeye başlamış, o süreç nasıl gelişti, bize anlatır mısınız?

Murat Kaplan:

Elbette. Biz de bu noktada dedik ki; farkındalıklı yaşamın temel dokusu nedir diye anlatıyoruz konferanslarda, seminerlerde bunu konuşuyoruz. İşte bunları artık yazılı olarak da mümkün kılmaya karar verdik. Yaptığımız söyleşilerin ve diğer çalışmaların içeriklerini bu hale dönüştürmeye başladık ve onlardan 7 kitaplık bir seri çıktı. Son zamanlarda söyleşilerde; “Kişinin orijinal niyetinin onun son durağı olduğu”na dair konusuna dikkat çekmeye çalışıyoruz. Demek ki biz farkına varmadan bir niyete sahip olduk. Bu niyeti hayata bir şekilde yansıtıp dönüştüren bir öğrencimiz oldu. İlk kitabımız olan “HİÇ” bu doğrultuda bizim niyetimizi de yansıtan bir kitap oldu. Önce 3000 adet basılan “HİÇ” oldukça ilgi görünce yakın bir zamanda tükendi ve ardından 2’inci baskıyı çıkardık. Sonrasında benzer şekilde 3000 adet çıkan “Hatırla ve Unut” kitabı da tükenince 2’inci baskısını yaptık. 3’üncü baskıda sonun başlangıcı devreye girdi. Şimdi Ayzıt Yayınevi’nden 4’üncü kitap çıkacak. Dördüncü kitabımız da “Hiç, Yoktan İyidir” ismiyle okur severler ile buluşacak.

Nevzat Karabacak: Murat Hocam çok teşekkür ederiz.

 

Murat Kaplan Hakkında detaylı bilgiler için http://www.kaplanwingchun.com/TR/sifu_murat_kaplan

adresini ziyaret edebilirsiniz.

 


Sosyal ağlarda paylaş
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?