Antalya'da gelişime dair her şeyi burada keşfedebilirsiniz...

Adım Adım Çevrimiçi Gizliliğinizi Sağlayın!

Adım Adım Çevrimiçi Gizliliğinizi Sağlayın!

Sosyal ağlarda paylaş

Siber saldırılar günlük yaşantımızı dâhi etkilemeye başladı. Türk Telekom’a karşı gerçekleştirilen siber saldırı dolayısıyla Türk Telekom kullanıcıları uzun bir süre Google gibi web servislerine erişim sağlayamadı. Mega saldırıların etkisini giderek daha da gösterdiği günümüzde bireysel olarak siber saldırılara hazır mısınız? Çevrimiçi gizliliğinizi sağlayabildiğinizi düşünüyor musunuz?

İnternet Bağlantınızın Gizliliğini Nasıl Sağlayabilirsiniz?

VPN Nedir? VPN (Sanal Özel Ağ) ile internet bağlantınızın gizliliğini sağlayabilirsiniz. Çevrimiçi gizliliğinizi sağlamanız için göz önünde bulundurmanız gereken birkaç faktörden biri de internet bağlantınızdır. İnternet bağlantınız üzerinden çevrimiçi aktiviteleriniz takip edilebilir; kimlik avına uğrayabilir veya başka bir siber saldırı mağduru olabilirsiniz.

VPN, internet bağlantınızı şifreleme yöntemleri ile kriptolayarak içeriğinin okunmasını engelleyen ve çevrimiçi olmak için kullandığınız bilgisayar veya akıllı telefonunuzun internet protokol (IP) adresini gizleyen ve yeni bir IP ile sınırsız interneti keşfetmenizi sağlayan sanal özel bir ağdır.

VPN programları sayesinde bilgisayar veya tablet gibi elektronik cihazınızdan global internete doğru yola çıkan veri paketleri öncelikle VPN sunucusuna ulaşır. Veri paketleriniz global internette varış noktasındaki domain adresine ulaşırken birçok cihaz aracılığıyla seyahat eder. Bu seyahat sırasında veri paketlerinin cihazınıza geri dönebilmesini sağlayan IP adresidir. IP adresi ile seyahat eden veri paketleriniz aynı zamanda çevrimiçi aktivitelerinize göre hassas veri ve bilgilerinizi içerebilir. VPN ile bu veri ve bilgileri koruyabilirsiniz çünkü VPN programları şifreleme sağlar. Veri paketlerinin şifrelenmesinin yanında gerçek IP adresiniz gizlenir ve veri paketleri VPN sunucusunun sağladığı IP adresi ile seyahat eder.

Sosyal Medya Gizliliğinizi Nasıl Sağlayabilirsiniz?

Facebook, Twitter ve/veya Instagram kullanıyor musunuz? Bu gibi sosyal medya platformlarının giderek daha da popülerleşmesinin arkasındaki sebebi hiç düşündünüz mü?

Facebook gibi sosyal medya platformları kullanıcı verilerini ele geçirmek için çeşitli yollara başvururlar. Kullanıcı verilerini ele geçirdikten sonra bu verileri analiz ederek kullanıcılar hakkında kitlesel bilgilere ulaşırlar. Bu kitlesel bilgi kullanıcıların çevrimiçi platform ile olan etkileşimini arttırmak için kullanılır.

Facebook uygulamasını akıllı telefonunuzda kullanıyorsanız Facebook profilinizde olan bilgiler hariç Facebook mesajlarınıza, arama geçmişinize, kişilerinize, mikrofonunuza, galerinize, kameranıza ve konumunuza da erişim sağlıyor.

Facebook artık Instagram ve WhatsApp’ın da sahibi. Sadece konuşarak bahsettiğiniz bir şeyin reklamını birkaç dakika sonra çevrimiçi bir şekilde görmek size şaşırtıcı geliyor olmalı fakat Facebook’un ve WhatsApp’ın mikrofonunuza erişimi olduğunu unutmayın.

Bir siber güvenlik şirketi olan ExpressVPN, telefonunuzda hangi uygulamaların hangi özelliklere erişebileceğini kolay bir şekilde yönetebilmeniz için Bouncer adlı uygulamayı öneriyor.

Siber Saldırılara Karşı Güvenliğinizi Nasıl Sağlayabilirsiniz?

Siber saldırganlar için bir hedef olduğunuzu unutmayın. Phishing (oltalama) adı verilen saldırılar siber saldırganların kimlik avı için kullandığı yaygın bir yöntemdir.

Oltalama saldırıları sadece e-posta üzerinden gerçekleştirilmez. Oltalama saldırıları arama, mesaj, e-posta şeklinde gerçekleştirilebilir.

Herhangi bir banka telefonunuza gelen bir şifreyi sesli olarak söylemenizi veya tuşlamanızı sizden istemez; şüpheli hesap aktivitesi durumunda bankalar hesabınızı kurtarmanız için size mesaj göndermezler veya bir linke tıklamanızı istemezler.

E-posta üzerinden hediye kazandığınızı, size miras kaldığını belirten veya hesabınızı kurtarmanız için bir linke tıklamanızı isteyen e-postalara her zaman şüpheci yaklaşın. Herhangi birinden aniden gelen dosya eklerini kesinlikle cihazınıza indirmeyin. Akıllı telefonunuzda veya bilgisayarınızda her zaman lisanslı bir antivirüs programı kullanın.

Giriş yaptığınız web sitelerde kredi kartı gibi bilgilerinizi paylaştığınız alışveriş sitelerinin güvenilir olup olmadığını her zaman kontrol edin. Web site URL adresi ‘’https://’’ ile başlıyorsa web site ile olan iletişiminiz şifrelidir.


Sosyal ağlarda paylaş
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?