Antalya'da gelişime dair her şeyi burada keşfedebilirsiniz...

Antalya’da gezilecek en iyi yerler

Antalya’da gezilecek en iyi yerler

Sosyal ağlarda paylaş

Antalya’da gezilecek en iyi yerleri TripAdvisor aracılığı ile sizler için derledik. İşte Antalya’da gezilecek en iyi 6 yer…

  • 1.Antalya Müzesi
Antalya’da gezilecek en iyi yerler

Antalya’da gezilecek en iyi yerler listesinin en başında şehir merkezinde bulunan Antalya Müzesi var. Antalya Müzesi ile ilgili toplamda 2084 yorum yapılmış. İşte o yorumlardan bazıları:

Tarihe ilgi duyanlar mutlaka uğrayın
Antalya merkez deki en büyük arkeolojik müzedir tarihe karşı bir beğeniniz mevcut ise mutlaka gitmelisiniz yer olarakta konyaaltı caddesinde olup varyant in karşısındadır önünden nostalji tramvayi gecer yaz dönemi saat 20 ye kadar açık olup 7 gün hizmet vermektedir…

Mutlaka görülmeli
Antalya bölgesinden gelen antik çağ kalintilarinin toplandığı bor mize. Aydin muzesine göre çok dolu ve zengin; ki aydin bolgeside antik yerlesimler olarak cok zengindir. Mutlaka ziyaret edin

çok güzel kar edinin
kesinlikle gezin. geçmişteki insanların kusursuz yaratıcılıklarını görün. çalınanlardan artakalan miras bile göz kamaştırıcı.

Antalya Müzesi Adresi: Konyaaltı Cad. No: 88, Antalya 07050, Türkiye

  • 2.Termessos Kaplıcaları
Antalya’da gezilecek en iyi yerler

Listenin ikinci sırasında Burdur yolunda bulunan Termossos Kaplıcaları yer alıyor.

Termossos Kaplıcaları ile ilgili yapılan bazı yorumlar ise şöyle:

Termessos tarihi
Termessos’a 1 defa gittim.Bayağı yoldanda uzun sürüyor.Ancak,tarihi antik kentlerin tamamını görmek istiyenler için görülmesi gereken bir yer.Phaselis-Perge-Side-Demre-Kekova’yı gördüyseniz burayada gidin.Tavsiye ediyorum

gezinnnn
Yanınıza mutlaka su almadan tırmanmaya başlamayın 2 saat boyunca yürüyüşe hazır olun ama yol boyunca göreceklerinize değecek o zamanlarda hangi teknolojiyle yapmışlar anlamak mümkün değil o uçurumun kenarına o tiyatroyu nasıl yapmışlar dehşet verici müthiş bir yapı antalyanın deniz manzarası da izlenebilir

Manzara, atmosfer ve bol oksijen
Antalya’ya yolu düşenlerin mutlaka uğraması gereken bir antik şehir.HEm milli park hem de açık hava müzesi olan Termessos şehri tarihi, doğal güzelliği,yükseltisi ve özellikle sigesi haline gelen tiyatrosuyla Antalya bölgesinin bir numaralı duraklarından bence.Ana yoldan Termessos tabelasından içeri girip 200 metre sonra ana giriş kapısına geliyorsunuz.Burada giriş ücreti ödenmekte.Ücret 6 tl fakat müze kartı olanlara, 18 yaş altı- 65 yaş üstü Türk vatandaşlarına, engellilere ve bir refakatçilerine ücretsiz.Girişin hemen sonrasında sağda tanıtım merkezi var ve çevresinde piknik alanları mevcut.Aracınızla buradan devam edip yaklaşık 8 km lik virajlı yoldan otoparka ve yürüyüşe başlama noktasına geliyorsunuz.Buraya gelirken yanınıza mutlaka şapkanızı, suyunuzu ve yürüyüş ayakkabınızı getirin.Burada su satılmıyor ama yürüyüşe başlamadan hemen sağdaki şaşırtıcı derecede temiz ve bakımlı tuvaletleri kullanabilirsiniz.Parktan sonra yürüyüş başlıyor.İster soldan patikadan şehir merkezi ve tiyatroya doğru ister sağdan Artemis tapınağı ardındaki kaya mezarlarına doğru çıkan patikayı seçip tırmanmaya başlıyorsunuz.Dönüşte ise kullanmadığınız diğer patikayı seçin.Bol bol fotoğraf çekin, aralarda dinlenmek için banklar ve her yerde yön tabelaları mevcut.En yukarı çıkınca zaten tiyatroya bayılacaksınız, aman dikkat çünkü yükseltisi baş döndürücü.Bu kadar kelebek ve çiçek çeşidi bir de üstüne bu tiyatro, daha ne isteyelim.

  • 3.Kaleiçi
Antalya’da gezilecek en iyi yerler

Listenin üçüncü sırasında Antalya’nın tam ortasında tarihi dokusuyla dikkat çeken Kaleiçi(Old Town) var. İşte Kaleiçi ile ilgili TripAdvisor’da yapılan bazı yorumlar:

Kesinlikle Gidilecekler Listesinde
Antalyanın tarihini görmek isteyen, avrupda şehirlerinde “gotik” diye tabir edilen dar sokaklar, eski zaman yapıları, uzun uzun ara yollar ile tam bir “gez-keşfet” bölgesi. Mutlaka marinaya inin, eğer sizin de bir gibi küçük çocuklarınız var ise oyuncak müzesini de gezmenizi tavsiye ederim. Marina da en kısası 45 dklık tekne turları mevcut; vaktiniz var ise falezleri şöyle bir açıktan görebilirsiniz.

Gezilmesi gereken bir yer
Burasi Antalya’ nın merkezinde görülmesi gereken bir yer. Sahilde gezinti tekneleri var. Zamanınıza gore gezinti seçenekleriniz var. Sahilde restoranlar var. Ben Yelken restorantta sebze güveç yedim ve bayıldım

Mutlaka görülmeli
Antalya’ya gidip de kaleiçini görmemek olmaz.Tarihi doku,restore edilmiş eski evleri,yat limanı,restorantları çok ama çok güzel

Kaleiçi Adresi: İskele Cad. | Paşacami Sok., Antalya 07100, Türkiye

 

  • 4.Kaputaş Plajı
Antalya’da gezilecek en iyi yerler

Listenin dördüncü sırasında Antalya’nın Kaş İlçesi merkezinde bulunan Kaputaş Plajı yer alıyor. Masmavi berrak suyuyla dünyaca ünlü Kaputaş Plajı Antalya’da görülmesi gereken yerler arasında. İşte Kaputaş Plajı ile ilgili bazı yorumlar:

renk inanılmaz turkuaz
bence alttan su kaynıyor. farklı bir mekan ve renk cümbüşü. kesinlikle genç ve çocuksuz ailelere öneririm. çabuk derinleşiyor dikkat.!

Kaputaş Plajı
Kas merkezden minibüslerle önunde inebilirsiniz.Araba ile giderseniz.Yolun kenarina park edebilirsiniz.Tatillerde ve hafta sonu çok kalabalik oluyor.Sahane bir deniz.Turkuaz renkli kumsal ve tas olan deniz .Merdivenle inmek cikmak sikintilidir.Yol yapilsa iyi olur.

Cennetten bir manzara
Deniz kum meltem güneş gezginlerin yüzme molasıicin harika sahil..mutlaka uğrayın.kaş plajları sahiliyle seramik dukkanları ilecok güzel.geceleri dahada guzel.

  • 5.Perge Antik Kenti
Antalya’da gezilecek en iyi yerler

Listenin beşinci sırasında Antalya’nın Aksu ilçesinde bulunan Perge Antik Kenti yer alıyor. Tarihi dokusuyla Antalya’nın mutlaka görülmesi gereken antik kentiyle ilgili yorumlara gelin birlikte göz atalım.

Etkileyici
Aspendosa göre çok daha etkileyiciydi. Daha iyi korunmuş. Lakin bilgilendirme panolarında fazla eksik vardı. Daha çok detay olabilirdi. Ayakta kalmış tek hipodrumu bu antik kentte gördüm.

perge büyülü şehir
Pamfilya’nın muhteşem başkenti.Truva savaşı sonrası Yunan-Grek’ler akdenizde Perge gibi birçok şehir kurmuşlar.Truva savaşı sonrası kurulan şehirler Side gibi birden fazladır.Pamfilya’nın başkenti olacak olan Perge’nin kuruluşu MÖ 1200 lerde olsada bu antik yoldaMÖ 3000 lerde yerleşim vardı.Pamfilya’yı hitit’lerde biliyordu.Likya-Frigya-dönemlerinden öncede az da olsa yerleşimci vardı.Tüm Akdeniz insanını yok eden deprem sonrası insanlar tekrar bu bölgeye yerleşti.Perge Helenistik ve Roma dönemlerinde altın çağını yaşadı,Dünya’nın Efes-Bergama-Side gibi şehirlerle birlikte en güzel şehirlerindendi.Türk ve Arap’ların gelmesiyle önemini kaybetti.Hipodrom ve Tiyatrosu var.Çok fazla sosyal tesisleri var.Muazzam bir mermer işçiliği varki şu anda yapılamaz….

Perge
Bir antik kent daha ..Muhakak gezin .Side,efes antik kentleri gibi.2000 yil onceki insanlarin yasadigi sehir yerlesim yeri.Insan ürperiyor.Nasil ayakta kalmis bu taslar diye..Aksudan gidiliyor.

  • 6.Düden Şelalesi
Antalya’da gezilecek en iyi yerler

Antalya’da doğa harikalarından biri olan Düden Şelalesi listenin altıncı sırasında yer alıyor. Doğal güzelliği ile görenleri adeta büyüleyen Düden Şelalesi’ni mutlaka görmelisiniz. İşte Düden Şelalesi ile ilgili yorumlar:

Düden Şelale
Kepez İlçe sınırları içerisinde, Varsak Mahallesi’nde bulunmaktadır. Düden Şelalesi çeşitli kaynaklarda, İskender Şelalesi ve Yukarı Düden Şelalesi olarak da geçmektedir. Aynı zamanda halk arasında Düdenbaşı Şelalesi diyenler de vardır. Eski Antalya-Burdur yolunun 28’inci kilometresinde Kırkgözler’in 30’ncu kilometresinde Pınarbaşı adında iki büyük karstik kaynak çıkmaktadır. Suyu bol bu iki nehir kısa bir akıştan sonra birleşerek Bıyıklı Düdeni içinde kaybolur. Bıyıklı Düdeni’nde kaybolan su 14 kilometre kadar yerin altında gittikten sonra Varsak Çöküntüsü’nün bir ucundan çıkar, çok kısa bir akıştan sonra çöküntünün öbür ucundan tekrar batar. Varsak’ta kaybolan su iki kilometre kadar yeraltı akışından sonra Düdenbaşı’nda yeryüzüne çıkar. Yüzeyden hiç su akmadığı günlerde bile Düdenbaşı Şelalesi’nin altından saniyede en az 10 metreküp su yüzeye çıkar. Bu suyun maksimum debisi 94 metreküp, ortalaması ise saniyede 15-16 metreküptür. Düdenbaşı’nda yukarıdan şelale yaparak akan su Kepez hidroelektrik santralından gelen sudur. Düdenbaşı’ndan sonra koyunlar regülatöründe, iki ana kanala ayrılan Düden Çayı 9 kilometre sonra Antalya’nın doğusunda 40 metre yüksekliğindeki traverten bir eşikten şelale yaparak Akdeniz’e dökülür.

Düden Şelalesi Ziyaret Saatleri Yaz Dönemi: 08:00-19:00

Düden Şelalesi Ziyaret Saatleri Kış Dönemi: 08:00-18:00

Düden Şelalesi Tatil Günleri: Her gün ziyarete açıktır.

Şelale değil düden park…
Lara da bulunan düden park gerçekten görülmesi gereken farklı biryer güzel bir park, düden şelalesinden gelen akıcı debisi gayet yüksek bir su ve gelen bu suyun denize dökülmesi görülmesi gereken bir yer.
Ama şunu belirteyim max ayiracaginiz zaman 30 dk dır fazlada birşey beklemeyin.
Bence önce büyük düden şelalesini gezin merkezden 25 km uzaklıktadır sonra buraya gelin çünkü burasi büyük şelalenin denize döküldüğü yerdir…

Manzara ve ortam çok güzel
Her mevsim güzel. Her gün farklı bir Akdeniz güzelliği ile karşı karşıyayız Hemen içerisinde yer alan kafede içeceğinizi alıp keyif yapabilirsiniz.


Sosyal ağlarda paylaş
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?