Antalya'da gelişime dair her şeyi burada keşfedebilirsiniz...

Antalya’da gezilecek görülecek yerler listesi

Antalya’da gezilecek görülecek yerler listesi

Sosyal ağlarda paylaş

Turlarda en çok tercih edilen, deniz, güneş ve kumdan ibaret olmayan Türkiye’nin en canlı bölgelerinden biridir Antalya. The Light Tours’un ayrıcalıklı turlarından siz de faydalanabilirsiniz. https://www.thelighttours.com/tr/

Antalya’ı enine boyuna, tüm renkleriyle tüm coşkusuyla gezme fırsatım oldu. Gezerken duygularımı, hüznümü, sevincimi ve dalıp gitmelerimi gizleyemedim.

Tarih boyunca medeniyetlere ev sahipliği yapan Güzel şehir Antalya, tarihi ve kültürel dokusuyla dolu dolu bir tatil yapma fırsatı sundu bana. Antik kentleri, müzeleri ve tarihi alanları gezme fırsatım oldu.

Öte yandan iklimi, kumsalı ve masmavi sularıyla bir çok mucizeleri gözler önüne seren Antalya’ya yolunuz düşerse emin olun size beklenilenin daha fazlasını verecektir.

Haydi buyrun Antalya yolculuğumuza başlayalım..

Antalya’ya doğru yola çıkmaya karar verdim. Tabi önceden nereleri dolaşmalıyım, nerelere gitmeliyim önce bir araştırma yaptım. Antalya’nın en önemli noktalarının haritasını çıkardım.. ve nihayet Antalya topraklarına adım atmış bulunmaktayım…

Kaleiçi

Muratpaşa İlçesi’nin eşsiz manzarasına doyamadığım Kaleiçi, kent tarihinin izlerini taşıyor. Bu bölgeyi gezerken geçmiş ve gelecek arasında köprü oluyorsunuz adeta. Tarihi evleri ve dar sokakları bulunan tarihi dokusu bozulmadan restore edilmiş Kaleiçi; eğlence mekanları, restoranlari, hediyelik eşya dükkanlarını içerisinde barındırıyor.

Alara Han Kalesi

Bence gezilip görülmesi gereken yerlerden bir tanesi Alara Han Kalesi. Alanya’ya yaklaşık 40 km mesafede bulunan Alara Çayı’nın kenarındaki tepenin üstünde bulunan ve Selçuklu Hükümdarı I. Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılan Alara Han Kalesi, yüksekliği ve doğal yeşilliği ile adeta gözleri kamaştırıyor.

Yanartaş

Kemer’e bağlı Çıralı’da bulunan Yanartaş’ı görmeye mutlaka gitmelisiniz. Hiç sönmeyen bu ateşi görmek eğlencenin ötesinde şaşkınlığı gizlemek mümkün değil. Çıralı girişinde bulunan köprüyü geçip portakal bahçelerinin olduğu kısma vardıktan yaklaşık 3,5 km sonra Yanartaş’a varmış olacaksınız. Tabiki Yanartaş’a tırmanırken denizin kumun doğanın mucizevi güzelliğine bakmaktan kendinizi alıkoyamayacaksınız.

Tarihi Saat Kulesi

Her şehrin bir simgesi vardır. Adeta Antalya’nın  simgesi konumunda olan Tarihi Saat Kulesi’nin dört tarafında da birer saat bulunuyor. Ne zaman ve kimin yaptığı konusunda net bir bilgi olmamak la beraber II. Abdulhamit’in tahta çıkışının 25. Yılında valilere yolladığı fermanda saat kulesi inşaatlarına başlanması yazılı olduğundan, o döneme ait olduğu düşünülüyor. Tarihi Saat Kulesi’ni arkaya alıp selfie çekmekte gerçekten güzel oluyormuş..

Aya Yorgi Kilisesi

Antalya’ya tatile gelip Kaleiçi’ni gezip Aya Yorgi Kilisesi’ni görmeden gitmek tabikide olmaz. Mutlaka ziyaret edilecek yerlerden bir tanesi. Şehrin tarihine ışık tutan bu yapı restorasyon sonrası Kaleiçi Müzesi’nin sergi salonu olarak hizmete açılmış.

Antalya’nın Antik Kentleri

Nedense Türkiye’de antik kent deyince aklıma ilk Antalya geliyor. Bu sadece benim fiktim diye düşünüyordum Gerçekte de Türkiye’de en çok antik kente sahip şehir Antalya imiş..:) Antalya’da tarihin izini sürebileceğiniz antik kent sayısı epey fazla. Antalya’ya gelip hepsini tek tek gezmeden gitmemelisiniz. Helenistik Dönemde Bergama Kralı, askerlerine “Gidin ve bana yeryüzündeki en güzel yeri bulun.” komutu verdi. Askerlerin gösterdiği yer şimdiki Antalya bölgesiydi. Kral burayı çok beğendi ve bir liman şehri kurdu. Bu nedenle Attalos’un adı verildi ve başlarda Ataleia olan ismi, 20. yüzyılın ilk çeyreğinden itibaren Antalya’ya evrildi.

Olympos Antik Kenti

Ulu dağ anlamına gelen Olympos ismi, dünya üstündeki pek çok dağa verilmiş. Antik Likya’nın en önemli kenti konumunda olan Olympos’a gittiğinizde, o ünlü Olimpos Plajı’nda yüzmeyi de ihmal etmeyin. Hatta plaj ile birlikte bir gününüzü buraya ayırabilirsiniz.

Side Antik Kenti

Güzel şehir Antalya’nın en önemli antik kentlerinden bir tanesi de Side Antik Kenti. M.Ö. 8. yüzyıla dayanan Side’de görebileceğiniz Apollon Tapınağı gibi önemli eser ve yapılar bulunuyor.

Patara Antik Kenti

Antalya’da görmeniz gereken yerler arasında Patara Antik Kenti’ni de eklemelisiniz.

Xanthos Antik Kenti

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Xanthos Antik Kenti’ne ait pek çok eser British Museum’da yer alıyor. Magydos Antik Kenti ve Termessos Antik Kenti gezmeyi ihmal etmeyin kesinlikle…

Antalya Arkeoloji Müzesi

13 teşhir salonu, çocuk bölümü ve açık hava galerilerinden oluşan Arkeoloji Müzesi görülmeye değer bir müze. Yöreye ait eserlerin sergilendiği müzede, sikkeler, mozaikler, ikonalar, imparator heykelleri ve etnografya eserlerini bir arada görebilirsiniz.

Konyaaltı Plajı

Antalya’nın en güzel plajlarından biri olan Konyaaltı Plajı 1,5 km uzunluğundaki sahiliyle eşsiz mavmavi güzelliği gözlerinizin önüne seriyor.  Burada bir çok aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz.

Kleopatra Plajı

Güneşin tadını doyasıya çıkarabileceğiniz Kleopatra Plajı mavi bayrak ödülüne de sahip konumunda.

Olimpos Plajı

Kumluca ilçesinde yer alan Olimpos Plajı Antalya’nın en çok bilinen plajlarından biri. Olimpos’un bungalov evlerinde kalıp, göz alıcı plajında yüzmek; Antalya tatilinize attığınız en güzel imzalardan biri olabilir.

Antalya gezisinin son gününde Toros Dağları’nın engebeli manzaralarında ATV turuna çıkabilirsiniz.

The Light Tours’un ayrıcalıklı turlarından siz de faydalanabilirsiniz. https://www.thelighttours.com/tr/


Sosyal ağlarda paylaş
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?