Antalya'da gelişime dair her şeyi burada keşfedebilirsiniz...

Antalya’nın antik kentleri

Antalya’nın antik kentleri

Sosyal ağlarda paylaş

Nedense Türkiye’de antik kent deyince aklıma ilk Antalya geliyor. Bu sadece benim fikrim diye düşünüyordum Gerçekte de Türkiye’de en çok antik kente sahip şehir Antalya imiş 🙂 Antalya’da tarihin izini sürebileceğiniz antik kent sayısı epey fazla. Antalya’ya gelip hepsini tek tek gezmeden gitmemelisiniz. Helenistik Dönemde Bergama Kralı, askerlerine “Gidin ve bana yeryüzündeki en güzel yeri bulun.” komutu verdi. Askerlerin gösterdiği yer şimdiki Antalya bölgesiydi. Kral burayı çok beğendi ve bir liman şehri kurdu. Bu nedenle Attalos’un adı verildi ve başlarda Ataleia olan ismi, 20. yüzyılın ilk çeyreğinden itibaren Antalya’ya evrildi.

PERGE ANTİK KENTİ

Antalya’ya yalnızca 17 km uzaklıkta bulunan Perge Antik Kenti tarihsel kökenlerini Hitit Dönemi’ne kadar sürdürdüğüne inanılan ve Roma Dönemi’nde “Parha” olarak bilinen bir antik kent olma özelliği taşımaktadır. Perge Antik Kenti’nin ayrıca Helenistik dönem boyunca dünya üzerindeki en zengin ve en güzel şehirleri arasında gösterildiği de bilinmektedir.

Perge Antik Kenti’nde yer alan 15 bin kişi kapasiteli tiyatrosunun çok iyi bir şekilde korunması ile kentteki mimari yapıyı daha iyi incelemek mümkündür. Bölgede bulunan eserlerin de günümüzde Antalya Müzesi’nde sergilendiğini de eklemek gerekmektedir. Perge şehrinin mükemmeliyetçi yapısı, şehirdeki mimari ve heykel yapılar üzerinde de etkisini sürdürmüştür. Günümüze kadar iyi bir şekilde korunan diğer bir mimari yapı ise kentin temel yapılarından olan “stadyum”dur.

Kültür Bakanlığı tarafından işletilen Perge Antik Kenti, yazın 08.30-19.30 arasında kışın ise 08.30-17.30 arasında ziyarete açıktır. Giriş ücreti ise Müzekart’lılara yılda iki defa ücretsiz, Müzekart+’lara ise sınırsız olarak ücretsiz. Tek girişlik bedel ise 35 Türk Lirası’dır.

The Light Tours ayrıcalığı ile Antalya’nın antik kentlerini keşfedebilirsiniz…

www.thelighttours.com

SELEUKEİA ANTİK KENTİ

Lyrbe ya da Seleukeia Antik Kenti Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer almaktadır. Ormanın içinden gidilerek ulaşılan bu güzel antik kent, Antalya’da yer alan tarihi kalıntılarından yalnızca bir tanesidir.

Seleukeia Antik Kenti’nin isim tartışmaları geçmişte sıklıkla tartışılmıştır. Gemicilerin el kitabı olan Stadiasmus Maris Mayni isimli kitaba göre kentin ilk adı Seleukeia’dır. Fakat yakın zamanda yapılan çalışmalarda Side diliyle yazılmış yazıtlarda kentin adının Lyrbe olması gerektiği belirtilmektedir. Kent her iki isimle de anılmaktadır.

Seleukeia Antik Kenti bugüne kadar ulaşan kalıntılar aracılığıyla öğrendiğimiz kadarıyla antik kent Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ev sahipliği yapmıştır. 1972-1979 yılları arasında bölgede Prof. Dr. Jale İnan başkanlığında bir kazı yapılmıştır. Kazı sonrasında Seleukeia Antik Kenti’nde sur duvarları, anıtsal kapılar ve anıtsal kuleler, çok iyi korunmuş bir agora, hamam, tapınaklar, kütüphane benzeri birçok mimari yapıya ulaşılabilmiştir. Kentte bulunan heykeller ve mozaikler Antalya Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. Seleukeia Antik Kenti’ne giriş ücretsizdir.

The Light Tours ayrıcalığı ile Antalya’nın antik kentlerini keşfedebilirsiniz…

www.thelighttours.com

SİLYON ANTİK KENTİ

Aspendos ve Perge arasında kurulan Silyon Antik Kenti, Antalya’nın Serik ilçesine yalnızca 15 km uzaklıktadır. Ulaşımın kolay olduğu antik kentin sahip olduğu yapılar maalesef günümüze kadar iyi bir şekilde ulaşmamıştır. Silyon Antik Kenti yapıları şu an harabe durumundadır.

Tarihsel kökenlerine bakıldığın MS II. Yüzyılda Bergama krallığına bağlı olarak varlığını sürdürmüştür. Koçhisar tepesine kurulan antik kentin, dönemin en zengin şehirlerinden birisi olduğu düşünülmektedir. Harabe durumunda olmasından dolayı iyi bir gezi rehberi için yereldeki insanlardan destek almanız önerilmektedir. En harabeleri detaylı gezmek isterseniz nispeten zor bir patikayı takip etmeniz gerekmektedir. Bölgede yerel halk tarafından işletilen bir kafe bulunmaktadır. Silyon Antik Kenti’ne herhangi bir giriş ücreti ödemeniz gerekmemektedir.

The Light Tours ayrıcalığı ile Antalya’nın antik kentlerini keşfedebilirsiniz…

www.thelighttours.com

TERMESSOS ANTİK KENTİ

Antalya’nın merkezine 30 km kuzeybatısında Korkuteli yolu üzerinde olan antik kenttir. 1665 metre yüksekliğe sahip Güllük Dağı’nın eteklerinde yer almaktadır.

Termessos antik kenti içerisinde bulundurduğu kaplıcalar nedeniyle milli park adını almıştır. Aynı zamanda çok sayıda tapınak ve geniş mezarlık alanlarına sahip olmasından dolayı tarihi açıdan büyük önem taşıyor.

Zengin bitki örtüsüyle muhteşem bir botanik bahçesini andıran Termessos, soyu tükenmekte olan birçok hayvanı barındırmasıyla da doğal bir hayvanat bahçesi görünümündedir. Yıllar geçtikçe zenginleşen bitki örtüsü adeta antik kentini saklı cennete çevirmiş durumda. Tarihi değerler açısından büyük öneme sahip olan bu kente, her yıl binlerce turist tarafından yoğun ilgi duyuluyor.

Termessos’a gitmek için öncelikle Güllük Dağı milli parkına gitmeniz gerekecektir. Toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlamanız zor olacaktır. Ulaşım sağlayabilmeniz için Antalya-Korkuteli dolmuşlarına binerek Termessos yol ayrımında inip yaklaşık 9 km yürümeniz gerekecek. Yürüyüş yapmayı seven biri değilseniz özel araçla gitmenizi tavsiye ederiz.

The Light Tours ayrıcalığı ile Antalya’nın antik kentlerini keşfedebilirsiniz…

www.thelighttours.com

OLYMPOS ANTİK KENTİ

Ulu dağ anlamına gelen Olympos ismi, dünya üstündeki pek çok dağa verilmiş. Antik Likya’nın en önemli kenti konumunda olan Olympos’a gittiğinizde, o ünlü Olimpos Plajı’nda yüzmeyi de ihmal etmeyin. Hatta plaj ile birlikte bir gününüzü buraya ayırabilirsiniz.

The Light Tours ayrıcalığı ile Antalya’nın antik kentlerini keşfedebilirsiniz…

www.thelighttours.com

SİDE ANTİK KENTİ

Güzel şehir Antalya’nın en önemli antik kentlerinden bir tanesi de Side Antik Kenti. M.Ö. 8. yüzyıla dayanan Side’de görebileceğiniz Apollon Tapınağı gibi önemli eser ve yapılar bulunuyor.

PATARA ANTİK KENTİ

Antalya’da görmeniz gereken yerler arasında Patara Antik Kenti’ni de eklemelisiniz.

XANTHOS ANTİK KENTİ

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Xanthos Antik Kenti’ne ait pek çok eser British Museum’da yer alıyor. Magydos Antik Kenti ve Termessos Antik Kenti gezmeyi ihmal etmeyin kesinlikle…

KREMNA ANTİK KENTİ

Burdur’un Bucak ilçesine bağlı Kremna, tarihi bir kenttir. Büyüleyici bir yapıya sahip olan antik kentin kuzeyi, güneyi ve doğusu uçurumlarla çevrilidir. Adını da etrafında bulunan uçurumlardan almıştır. 1100 metre yükseklikte bir konuma sahip olan antik kentin batı yakası ise sularla çevrilidir.

Kremna, tüm araştırmacı ve doğa severlerin büyük ilgi duyduğu tarihi turistik bir yerdir. Geçmişten günümüze taşınan yoğun bitki örtüsü ve eşsiz kalıntılarıyla tarihi değerlerimiz arasında yer alır. Ayrıca forum, anıtsal merdivenler, bazilika, sütunlu cadde, kütüphane ve tiyatro gibi ayakta kalmış görülmeye değer birçok yapıta sahiptir.

Kremna Antik Kenti, Antalya’ya yaklaşık 80 km uzaklıkta olmasından dolayı ulaşımı oldukça gelişmiştir. Öncelikle Bucak ilçesine gidip oradan Çamlık köyüne giden araçlarla ulaşım sağlayabileceğiniz gibi kendi aracınızla da ulaşım sağlayabilirsiniz.

The Light Tours ayrıcalığı ile Antalya’nın antik kentlerini keşfedebilirsiniz…

www.thelighttours.com


Sosyal ağlarda paylaş
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
the light tours

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?