Antalya'da gelişime dair her şeyi burada keşfedebilirsiniz...

Antalya’nın Yemeksepeti verileri

Antalya’nın Yemeksepeti verileri

Sosyal ağlarda paylaş

Yemeksepeti, köşe başlarından evlerimize giren sokak lezzetlerini araştırdı:

Antalya’nın sokak lezzetlerine olan sevgisi ikiye katlandı

Modası hiç geçmeyen, şehirlerin her daim canlılığını sürdüren bir kültürmirası: sokak yemekleri. Özellikle son yıllarda gurmelerin, dünya çapında aşçıların ve medyanın da ilgisiyle mutfak medeniyetinde hak ettiği değeri ve ilgiyi daha fazla görmeye başlayan sokak lezzeti evlere de girmeye başladı. Yemeksepeti de bu yükselen trende kayıtsız kalmadı ve sokak lezzeti denince ilk akla gelen midye dolma, kokoreç, nohutlu pilav ve Şam tatlısının tercih edilme oranlarını araştırdı.

Sipariş oranı en yüksek kentler arasında yer alan Antalya’da yılın ilk 10 ayında 39 bin porsiyon sokak lezzeti yendi. Antalya’nın en sevdiği sokak lezzeti kokoreç oldu. Onu ikinci sıraya sahip olan midye izledi.

Dünyanın en zengin mutfaklarından Türk mutfağının en önemli kültürel miraslarından biri de sokak lezzetleri. Dünyada tarih boyunca hemen hemen her zaman varlığını sürdüren sokak lezzetleri, ülkelerin sosyal, kültürel, ekonomik, teknolojik ve sanatsal gelişmelerle birlikte ulusal kimliklerinin oluşmasında yıllardır büyük rol oynuyor.

Osmanlı’dan günümüze kadar uzanan sokak lezzetlerini tüketme alışkanlığı, Türk yemek kültürünün önemli bir bölümünü oluşturuyor ve bu kültür Türk insanı için gündelik hayatın önemli bir parçasını kapsıyor.

Midyeden kokoreçe, nohutlu pilavdan Şam tatlısına, balık ekmekten ıslak hamburgere kadar sokakta her şeyi bulmak mümkün. Bugünlerde ise bir zamanlar sadece sokaklarda rastladığımız bu lezzetlerin online yemek siparişlerine olan ilgi de arttı.

Yemeksepeti, sokak lezzetlerinin online siparişlerde yükselen trendini iller bazında araştırdı ve kullanıcılarının en çok tercih ettikleri sokak lezzetleri olan midye, kokoreç, nohutlu pilav ve Şam tatlısı trendlerini açıkladı.

Antalya, sokak lezzetleri siparişlerini geçen yıla oranla en çok arttıran kentlerden biri olarak dikkat çekti.

Antalya’da son üç yılda sokak lezzetlerinde 2 kat artış

Yemeksepeti verileri Antalyalıların sokak lezzetine olan sevgilerini ortaya koyuyor. Son üç yılda sokak lezzetleri sipariş sayısında 2 kat artış yaşandı.

Kokoreçe ilgi değişmedi

Çoğu kişinin yedikten sonra bağımlısı olduğu kokoreç, genelde gece acıkınca yemek istediğimiz bir sokak lezzeti. Özellikle kokoreç sevenler geç saate kadar dışarıda kaldıklarında mutlaka eve girmeden bir köşe başında kokoreç yemenin hayalini kurarlar. Antalyalılar da bu lezzete düşkünlüklerini ortaya koydular ve Yemeksepeti’ndeki sokak lezzetleri arasından en çok kokoreç siparişi verdiler. Antalyalıların son üç yılda kokoreç siparişlerinde 2,5 kat artış yaşandı.

Midye dolmada 3 kat yükseliş

Sokak lezzetleri denince hiç şüphesiz akla gelen en popüler lezzet midye dolma. Antalyalılar bir oturuşta kaç tane yiyeceksin iddialarının baş kahramanı olan bu lezzete aşklarını siparişleriyle ispatladılar. Antalya’da son üç yılda midye dolma siparişlerinde 3 kat artış yaşandı.

Nohutlu pilava olan sevgi değişmedi

Sokakta kokusunu duyduğumuz an tok olsak bile bizi baştan çıkaran nohutlu pilav, özellikle iş veya okul çıkışlarında atıştırmalık isteyenlerin ilk durağı. Antalya’nın tercih ettiği üçüncü sokak lezzeti nohutlu pilav oldu.

Şam tatlısı siparişleri yüzde 30 artış gösterdi

Şerbetli bir sokak tatlısı olan Şambaba veya Şam tatlısı, üstüne fıstık koyarak tüketebileceğimiz, tarçın ekerek lezzetini arttırabileceğimiz ya da arasına taze süt kaymağı sürerek tatlandırabileceğimiz bir sokak lezzeti olarak hayatımıza giriyor. Sokakta bakır tepsilerin içinde görmeye alışık olduğumuz bu lezzeti de artık evlerimizde görüyoruz. Şam tatlısının Antalyalılar tarafından sipariş edilme oranı geçen yıl aynı döneme oranla yüzde 30 arttı.

 

Pazartesi sendromunu sokak lezzetleriyle atlatıyoruz

Yemeksepeti verilerine göre, sokak lezzetlerini en çok akşam saatlerinde tüketmeyi seviyoruz. Siparişlerin en üst seviyeye ulaştığı saat ise 19.00. En fazla sipariş veren yaş 30, en çok sipariş verilen gün ise pazartesi oldu. Bu da yoğun ve stresli bir hafta başlangıcının ardından kendimizi sokak lezzetleriyle ödüllendirdiğimizi gösteriyor.


Sosyal ağlarda paylaş
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?