Antalya'da gelişime dair her şeyi burada keşfedebilirsiniz...

Sorokina: Rus vatandaşlara adaptasyon sürecinde tam destek veriyoruz

Sorokina: Rus vatandaşlara adaptasyon sürecinde tam destek veriyoruz

Sosyal ağlarda paylaş

Rusya Dostluk ve Kültür Derneği Başkanı ve Türkiye’deki Rusya Yurttaşları Derneklerinin Koordinasyon Konseyi Başkanı Marina Sorokina Rusya’dan Antalya’ya gelen Rus vatandaşların adaptosyon sürecine tam destek verdiklerini söyledi. Sorokina, Rus – Türk kültürleri arasında oluşturdukları dostluk köprüsü projelerinden bahsetti.

12 yıldır derneğin başkanlığını yaptığını ifade eden Sorokina, “Türk eşleriyle evlenip burada yaşamaya başlayan Rus kadınlara yönelik Türkçe öğrenimi, Türk Kültürü tanıtımları ile onlara yardım ediyoruz” dedi. Rus vatandaşlara aynı zamanda hukuksal konularda da yardım ettiklerine değinen Sorokina, “Vatandaşlarımıza psikolojik destekler de sağlıyoruz. Aynı zamanda işe ihtiyacı olanlar için iş bulma konusunda köprü oluşturuyoruz” diye ifade etti.

RUS – TÜRK AİLELER İÇİN FARKINDALIK SERGİSİ

Bu sene Türkiye Rusya arasında kültür ve turizm yılı olduğu için programlarının daha yoğun olduğunu belirten Başkan Sorokina, “Şubat ayında 9. Dostluk ve Barış Festivali’ni gerçekleştirdik. Bu festivale Polonya, Azerbaycan, Kazakistan, Tataristan, Kırgızistan dernekleri  katılım sağladı. Yine Şubat ayında Türk-Rus ailelerinden erken doğum olan bebeklerin fotoğrafları konusunda bir sergi düzenledik. Erken doğum ve sonrasında bebeklerin ne kadar sağlıklı bir şekilde büyüdüklerini gösteren bu fotoğraf sergisine de yoğun ilgi vardı. Bu sergideki amacımız erken doğum yaşayan aileler için farkındalık yaratmaktı. Çünkü aileler erken doğumlardan korkuyor ve biz de Antalya’daki yeterli sağlık imkanlarını onlara hatırlatmak istedik. Erken doğum yapsalar bile çocukları gayet sağlıklı bir şekilde büyüyebiliyor” şeklinde konuştu.

“GEÇTİĞİMİZ FESTİVALE 120 ÇOCUK KATILMIŞTI. BU KEZ DAHA FAZLA KATILIM BEKLİYORUZ”

Yaptıkları çalışmalara ve projelere Antalya Büyükşehir Belediyesi, Muratpaşa Belediyesi ve Konyaaltı Belediyesi’nden tam destek aldıklarını söyleyen Sorokina, “2017’de Muratpaşa Belediyesi’nin desteği ile ilk kez Çocuk ve Gençlik Bale Festivali gerçekleştirmiştik. Şimdi 16 Haziran 2019’da bu festivalin ikincisini planlıyoruz. Türkiye’nin çeşitli illerinden ve Antalya’dan bale okullarından çocuklar bu festivale katılacak. Geçtiğimiz festivale 120 çocuk katılmıştı. Bu seneki festivale daha fazla katılım bekliyoruz. Bu festival, bahsettiğimiz Rusya Türkiye turizm ve kültür yılı açısından oldukça önemli bir yer arz etmektedir. Ayrıca Rusya’dan da bir bale okulunun katılmasını bekliyoruz. Geçtiğimiz yıl ilkini düzenlediğimiz Rus – Türk Kültür Festivali sonbaharda Side ve Antalya’da gerçekleştirilmişti. Bu sene Eylül – Ekim aylarında bu festivalin ikincisini düzenlemeyi planlıyoruz. Bu seneki festivali Antalya ve Demre’de planlıyoruz ancak belki Alanya’da buna dahil olacak. Bu festivalde Türk – Rus çocuklar bir arada sahnede yer alıyorlar. Kasım ayında Rusya – Türkiye Engelli Çocuklar Müzikali Festivali planlıyoruz. Bu festivale ise Rusya’dan ve Türkiye’den müzikle ilgilenen engelli çocuklarımız katılacak. Korkuteli ve Antalya’da yapmayı planladığımız festival müzik, dans konseptli olacak. Engelli çocuklara yönelik festivalin ilki Mart ayında Moskova’da uluslararası düzeyde gerçekleştirilmişti” diye açıkladı.


Sosyal ağlarda paylaş
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?