Antalya'da gelişime dair her şeyi burada keşfedebilirsiniz...

Ukrayna Ailesi Derneği, Antalya’daki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor

Ukrayna Ailesi Derneği, Antalya’daki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor

Sosyal ağlarda paylaş

Antalya’da 2009 yılından beri faaliyet gösteren Ukrayna Ailesi Derneği çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Dernek Başkanı Vita Mykhaylova, bir sene içinde yaklaşık 60 organizasyon düzenlediklerini söyledi.

Mykhaylova, Antalya’da yaşayan birçok Ukraynalı aileler, Türk-Ukraynalı eşler için yoğun çalışmalarına devam ettiklerini belirtti. Ukraynalı ailelerin çocuklarının da dernekten yararlandığını ifade eden Mykhaylova, “Çocuklar kendi kültürlerini unutmasınlar diye buraya geliyorlar. Ukrayna dili, Ukrayna tarihi konularında dersler alıyorlar. Bunun dışında bale, müzik, resim, folklor dersleri de alıyorlar” diye açıkladı.

Ukrayna’nın özel günlerinde ve milli bayramlarında da aktif olarak çalışmaya devam eden Ukrayna Ailesi Derneği, o günlerde; toplantılar düzenliyor, mini kutlamalar yapıyor, kendi mutfaklarından lezzetler hazırlayıp hep birlikte yiyor.

Antalya’da yaşayan Ukrayna vatandaşlarının sorunlarını anlatabilmek için Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeler ile temasa girdiklerini söyleyen Mykhaylova, “Bir derneğin ne yapması gerekiyorsa, tüzüğümüzde yazanları 10 yıldır gerçekleştiriyoruz ve gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Ayrıca büyükelçilik ve konsoloslukla temas içindeyiz. Geçtiğimiz yıl Poroşenko derneğimizi ziyaret etmişti. Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu da derneğimizi ziyaret edenler arasında önemli isimlerden biri oldu” dedi.

Antalya’da belediyelerin desteği ile de çok güzel çalışmalara imza attıklarını dile getiren Mykhaylova, “Mesela, ‘Kadınlar Çiçek Açıyor’ projesi beşinci yılında. Muratpaşa Belediyesi her sene Yöreler Renkler Festivali’ne bizi de çağırıyor. Muratpaşa Belediyesi tarafından kurulan Abdullah Sevimçok Merkezi’nde bize de yer verdiler. Yakın zamanda Muratpaşa Belediyesi’nden Ukrayna temalı bir park projesi istemiştik. Bu onaylandı ve meclisten geçti,  açılışını bekliyoruz” diye açıkladı.

Ukrayna Ailesi Derneği’nin 2018 yılında gerçekleştirdiği etkinliklerin bazıları ise şöyle:

-Kanser hastaları için Noel desteği

-Ukrayna Aile Derneği Kolloid’i kutladı

-Milli şair Taras Shevchenko’yu anma günü

-Paskalya kutlamaları

-Çocuk Bayramı için düzenlenen Çocuk ve Uçurtma Festivali’ne katılım

-Ukraynalı Çocuklar Animasyon Film Festivali ve 2. Uluslararası Çocuk Yetenek Yarışması: Tükiye’nin Yıldızları

-Türkiye’deki Ukrayna topluluklarının çocukları için ücretsiz yaz kampı

-Kırım-Tatar Bayrağı’nın günü

-Holodomor

-Antalya’daki 4. Yöreler Renkler Festivali’ne katılım


Sosyal ağlarda paylaş
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?