Antalya'da gelişime dair her şeyi burada keşfedebilirsiniz...

Çocuklarınızın hayallerini yaşatın

Çocuklarınızın hayallerini yaşatın

Sosyal ağlarda paylaş

Merhaba Antalya Gelişim Okuyucuları,

Okullar açılmışken biraz SANAT VE ÇOCUK ile ilgili bir yazı yazmak istedim. Ve çocuklarımızın sanat eğitimi alarak daha başarılı ders yılı geçirdiğini yıllardır gözlemliyorum. Bu yazımda DRAMANIN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ üzerine bilgi ve deneyimlerimi paylaşmak istedim…

Çocuklarınızın hayallerini yaşatın

Malum Okul zili çaldı. Zilin çalmasıyla anne ve babaların da koşturmaları hız kazandı.  Çocuklar büyüyor. Teknoloji gelişiyor.Ne yazık ki ikisi de büyük bir hızla.. Ne çocukların ne de teknolojinin hızına yetişemiyoruz. Fakat daha şimdi den çocuklar ve ebeveynler arasında antlaşmalar, pazarlıklar başladı.

“baba bu yıl karne hediyesi olarak çıkacak olan tabletten istiyorum ona göre ders çalışacağım” gibi sözleri bu aralar fazlasıyla duyuyorum.

Çocuklarınızın hayallerini yaşatın

Ve ardından ebeveynlerden “ bizim çocuk iyice içine kapandı, kendini ifade edemiyor,  en önemlisi de hayalleri yok” diye  cümlelerde duyuyorum.

Eyvah!!! Ne yapacağız..

Ne yazık ki teknoloji böyle bir şey, hayallerimizi yok ediyor.

Peki hayal yok olur mu?

Tamam o zaman hadi gelin biraz drama yapalım.

Drama mı o da ne? Haa tiyatrocu olmasını istemiyorum ben çocuğumun.

Tamam o zaman ilk önce Drama nedir, ne işe yarar? sorularına cevap verelim

Çocuklarınızın hayallerini yaşatın

Drama yönteminde bütün duyu organları etkin bir şekilde kullanıldığı için çocuğun dikkat, algılama, dinleme, konuşma, bedenini de kullanarak anlatma ve yorumlama gibi iletişim becerileri gelişir. Böylece çocuk kendini ve sorunlarını ifade edebilmeyi ve yorumlamayı öğrenir. Drama, çocuğun utangaçlık, çekingenlik vb. olumsuz duygulardan arınmasını sağlar.  Drama oyun oynayarak yapıldığından soyut ve teorik olay ve kavramların anlaşılıp somutlaştırılmasına yardımcı olur. Böylece olaylar karmaşık bile olsa çocuk kolayca anlar ve yorumlar, çatışmalarla olumlu biçimde baş etmesini öğrenir.

Çocuklarınızın hayallerini yaşatın

Drama çocuğun düş gücünü geliştirir ve zenginleştirir. Bilim ve teknolojideki buluşların, onları bulan kişilerin öncelikle düş güçlerinin  bir ürünü olduğunu düşünürsek dramanın çocukların düş gücünü geliştirmesini ve ne kadar önemli olduğu kolayca anlaşılacaktır. Ayrıca sanatın ve sanat eserlerinin oluşturulmasında da düş gücü olmazsa olmaz bir koşuldur. Drama, çocukların sanatçı ruh taşıyan bireyler olarak yetişmesinde önemli rol oynar. Çocuklarda estetik duygusunun ve bilincinin gelişmesine katkıda bulunur.  Çocuk, olaylara ve hayata eleştirel bir gözle bakmayı ve yorumlamayı öğrenir. Böylece çocukta olay, olgu ve kavramları bir mantık süzgecinden geçirme yeteneği oluşur ve kendisine sunulan her şeyi olduğu gibi kabullenmeden araştırıcı olmaya yönelir.

Çocuklarınızın hayallerini yaşatın

Drama çok önemli bir öğrenme yoludur. Drama aracılığıyla çocuk, olaylar ve durumları, bunların arasındaki bağlantıları kolayca öğrenebilir.  Böylece çocuğun problem çözme yeteneği gelişir ve kendi ayakları üzerinde durabilme becerisi kazanır.

Drama grupla yapılan bir etkinlik olduğundan çocuğun iş birliği yapma, sosyal ilişkiler, iletişim kurma gibi sosyal yönlerinin gelişmesine katkıda bulunur, çocuğun sosyal gelişimini hızlandırır.

Yapılan etkinlikler sırasında duygularda yansıtıldığından çocuğun duygusal gelişimini olumlu yönde etkiler ve gelişmesine katkıda bulunur. Çocuğun günlük sıkıntılarından kurtulup deşarj olmasını sağlar.

Çocuklarınızın hayallerini yaşatın

Çocuk drama etkinlikleri içinde kendini ve çevresini, çevresindeki insanları daha iyi tanır. Böylece çocuğun empati kurma becerisi gelişir ve çevresindeki diğer bireyleri ve olayları anlaması kolaylaşır.  Yapılan etkinliklerde ele alınan konuların içeriği bakımından çocukta ahlaki,milli ve manevi değerlerin gelişmesi sağlanır. Dramanın öncelikli amacı çocukları eğlendirmek olmasa da, drama etkinliği sırasında çocuk eğlenir ve mutlu olur. Drama çocukları neşelendirir, umut ve iyimserlik duyguları yaratır. Drama çocukta iyi bir edebiyat deneyimi oluşturur.  Ayrıca çocukta sanat eğilimlerini başlatır ve sanatı özellikle tiyatroyu sevmesine katkıda bulunur.

Çocuklarınızın hayallerini yaşatın

Evet çocuklar drama ile birbirlerini gözlemleme  fırsatı bulur, bununla duygularını kullanma ve uyumlu davranma becerisi edinir. Beyinlerini ve bedenlerini etkin bir şekilde kullanabilme becerisi edinmiş olurlar. Birbirlerine güven kazanırlar. Ve en önemlisi çocuk kendi öz güvenini kazanır. Drama; sözcüğü  kavrama, bir yaşantıyı, bir olayı oyun veya oyunlar geliştirerek canlandırmaktır. Mesela çocuğumuz matematikte başarısız. Peki matematiği drama yöntemi ile anlattığımız zaman hem matematiği anlayacaktır hem de kendine olan öz güveni daha da artacaktır.  Bir örnek verecek olursak matematikte en temel konulardan biri denklemler konusudur. Konunun daha zevkli ve akılda kalıcı olarak öğretilmesi için en etkili yöntem oyun ve drama yöntemidir. Örneğin denklemleri terazide göstermek yerine  bir futbol sahası maketi ile değerleride  birer futbolcu gibi göstererek oyun haline dönüştürüp kuralları uygulamak çocuğun aklında daha kalıcı ve daha kolay öğrenmesini sağlar. Evet şimdi teknoloji ile ödüllendirdiğimiz çocuklarımız ile aramızdaki duvarları drama yöntemi ile yıkabiliriz. Evet çocuğumuz kendini neden mi ifade edemiyor?

Çocuklarınızın hayallerini yaşatın

Çünkü tablet ve telefon da oyalanan çocuklarımızın beyin hücreleri teknoloji ile ölüyor..daha az okuyor daha az konuşuyor ve konuşmayı istemiyor. En önemlisi çocuk düşünme yetisini kaybediyor. Algıları zayıflıyor. Teknoloji çocuklarımızla aramızdaki bağları daha doğrusu aile içindeki bireysel iletişim alışverişine büyük zarar veriyor. Fakat bu alışkanlıklardan çocuklarımızı nasıl bıraktıracağız? İlk önce biz ebeveynler olarak çocuklarımızın yanın da tablet, cep telefonu ve tv alışkanlıklarımızı sergilemeyeceğiz. Çünkü her anne ve baba çocuğunun rol modelidir. Yani çocuk eve geldiğinde babanın elinde kumanda annede ise tablet görüyorsa bu çocuktan kitap okuması beklenemez. Kitap okumayan çocuktan nasıl bir hayal gücü bekleyebiliriz ki.. Çocuklarımızı Drama Eğitimiyle profesyonel hocalar eşliğinde takibini yapabiliriz. Hem çocuğumuz kendini daha iyi ifade edecektir hem de sosyalleşip kendisine öz güven kazandıracaktır. Ben bir drama eğitmeni olarak ilk etapta karşımdaki çocuğu çocuk olarak değil Birey olarak değerlendirip onun da kendisini Birey olarak görmesini sağlıyorum ki problemlerini daha iyi çözebilelim. Sorumluluklar yükleyerek, sorumlulukların zor olmadığına çocuğun sorumluluk almaktan korkmamasını sağlıyorum.  Kendine güveni olan, kendini ifade edebilen ve hayal kuran ve kurduğu hayali dışarı aktarabilen artık korkmadan dik durabilen nesiller için çocuklarımızın drama ile buluşmasını sağlayalım…

Ve şunu da söylemek istiyorum ki çocukların yüzlerini boyayarak sandalye kapmaca oynamak Drama Eğitimi  değildir. Maalesef bu şekilde Drama Eğitimi yapılmaz yapılmamalıdır.

Antalya Modern Sanat Kursları & Çiğdem Bulut

Drama da amaç çocuğun öz güvenli bireyler olmasına yardımcı olmaktır. En önemlisi kendini ifade edebilmesidir.. Burada biz drama eğitimcileri ve drama dersi veren kurumlara büyük görevler ve sorumluluklar düşmektedir…

Çocuklarımızı teknoloji ile ödüllendirmek yerine onları drama dersleriyle ödüllendirmek en büyük başarı olacaktır. Hem çocuğumuza hem kendimize…

ÇİĞDEM BULUT
ANTALYA MODERN SANAT AKADEMİ

www.antalyamodernsanat.comwww.antalyagelisim.com


Sosyal ağlarda paylaş
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?