Antalya'da gelişime dair her şeyi burada keşfedebilirsiniz...

Antalya’da elektrik kesilince dayanışma başladı

Antalya’da elektrik kesilince dayanışma başladı

Sosyal ağlarda paylaş

Çocukluğumdan hatırlarım; ne zaman güneş battıktan sonra elektrik kesilse mumlar yakılır ve bir sohbet başlardı, bazen de sessiz sinema oynanırdı. Güzel günlerdi.

Şimdilerde artık planlı kesintiler var ve önceden önlem alınabiliyor. Dün bir görevli arkadaş ise esnafın elektriğini kesivermeye gelmişti ve bununla beraber ana binanın elektriğini de kesti. Ne dediysek dinletemedik. Çünkü bizim önceden aboneliklerimizi üzerimize almamız gerektiğini bildirdi ve kesip gitti. Hal böyle olunca kapı otomatı, asansör, esnaf elektriksiz kaldı.

Biz yan komşuyla hemen “ne yapabiliriz” diye çözümler aramaya başladık. Öncelikle DASK (Doğal Afet Sigortaları Kurumu) aracılığı ile zorunlu deprem sigortası yaptırmamız gerektiğini öğrendik. Hemen sigortacılarımızı aradık ve yardımcı oldular.

***

Yeni abonelik için koyulduk yola. Bizden önce varan esnaf abimiz bizim için de sıra alarak incelik etmiş ama oradaki yoğunluğun bitmeyeceğini anlayınca hemen ilerdeki bir şubeye varmış. Bize de haber verince hemen yanına gittik. Sıramızı beklemeye başladık.

Şubeden içeri girince görevli genç arkadaşa baktık ki; tek başına ve bir yandan fatura alıyor, diğer yandan abonelik yeniliyor. Onu öyle görünce sabırlı olmamız gerektiğini de anladık. İçerde tepkililer de vardı. Çünkü elektrik dağıtım şebekesi görevlileri aldıkları talimat doğrultusunda başkalarının elektriklerini de kesmişti. Ancak şubedeki o arkadaş hem sabırlı hem de akıllıydı ve hiç kimseye tepki vermeden anlayışla karşılayıp sadece işine odaklanmıştı. Bunu gören vatandaşlar da onun sakinliği karşısında sabırlı olmaya çalışıyorlardı.

Sonunda biz de komşu esnaf ve apartman yöneticimiz ile birlikte işlemleri tamamlamıştık. Bize kesilen cezanın sonunda sorumluluk alarak işi tamamlamanın vermiş olduğu rahatlığın yanında tatlı bir yorgunlukta vardı.

***

Ama…

Bir gazeteci olarak ismimle değil de toplumun diliyle sormak isterim CK Enerji Akdeniz Elektrik’e:

-Ya elektriği kesilen evlerin birinde solunum cihazına bağlı bir vatandaş yaşıyor olsaydı, tüpü de olmasaydı, telefonu çalışmasaydı, iletişim kuramasaydı, belki de yalnız olsaydı, neler olurdu? Ya da herhangi bir elektrikle çalışan cihaza muhtaç olan bir hasta da olabilirdi? Eğer böyle bir şeyin sonucunda acı şeyler yaşansaydı, acaba siz kurum olarak görevlendirdiğiniz çalışanlar dâhil bunun sorumluluğunu alarak tıpkı bugün biz vatandaşların yaptığı şekilde dayanışma duygusuyla yardım mı etmek isterdiniz? Yoksa farklı bir tavır mı takınırdınız?

Hizmet sektörü zordur, hele ki insanları memnun etmek daha da zordur. Ancak sizler büyük firmalarsınız ve sunduğunuz hizmet olmasa insanlar çok büyük tepkiler gösterir size, işiniz riskli ve zor. Ustalık gerektiren bir sektör ama aynı zamanda hassasiyette gerektiriyor çünkü en düşük voltaj bile bizi titretmeye yetiyorsa; elektriğin olması kadar olmaması da büyük canlar yakabilir. Lütfen sizleri sağduyuya davet ediyorum ve bundan sonraki atacağınız adımlarda en azından kontrollü gitmenizi rica ediyorum.

***

Şimdi dilerseniz kendimi tanıtayım…

Ben Nevzat Karabacak, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü 2014 mezunuyum. Bu yazdıklarım size bir saldırı değil tavsiyedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu cumhuriyet ülkesinde şu an bunu oluşturduğum Antalya Gelişim Platformu aracılığı ile sizlere duyurmayı HAK görüyorum. Dileğim şudur ki sizler de bunu okuyup dikkate alırsanız belki zincirin bir halkasını daha tamamlarız ve her şey için mücadele ruhumuz devam eder. Çünkü her şey zıttıyla var ve atalarımız boşuna dememiş; ne ekersen onu biçersin, diye… Sağduyu ekersen sağduyu biçersin J

Saygılarımla

Sevgiler


Sosyal ağlarda paylaş
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?