Antalya'da gelişime dair her şeyi burada keşfedebilirsiniz...

Seyyahın Notları: Köprülü Kanyon Milli Parkı

Seyyahın Notları: Köprülü Kanyon Milli Parkı

Sosyal ağlarda paylaş


Yazar: Erdal BOYRAZ
Tarih: 27/12/2019
Okuma Süresi: 2 dakika

Merhabalar Antalya Gelişim okuyucuları,

Seyyahın Notları başlığı altında sizlere sunduğum gezi notları serimin üçüncü bölümünde Antalya’nın Manavgat ilçesinin Beşkonak mevkiinde bulunan Köprülü Kanyon Milli parkındayız. Hazırsanız antik tarihten günümüze kadar birçok medeniyete can veren Köprülü Kanyon seyahatimize başlayalım!

1973 yılında milli park ilan edilen bölgenin yüz ölçümü 35.719 hektardır. 100 metreyi aşan boyu ve 14 km uzunluğuyla Türkiye’nin en büyük kanyonlarından biridir. Dünyanın en güvenli ve en uzun rafting alanları arasındadır. Milli parkımızın koruması altında Türkiye’nin en geniş selvi ormanının yanı sıra, ardıç, sedir, köknar, çilek ağacı ve zeytin ağaçları yer almaktadır. Antik dönemde Selge ile Pamfilya eyaletlerini bağlayan Köprüçayı  Aspendos’tan denize dökülmektedir.

İlk durağımız Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın ikinci büyük kanyonu olan ve adını üzerinde durduğu Büğrüm Kanyon’undan alan Büğrüm Köprü oluyor. Köprünün  20 metre yüksekliği bulunmaktadır. Burası Roma Dönemi’ne ait yaklaşık 2000 yıllık bir köprüdür.

İkinci durağımız Köprülü Kanyon’a adını veren Oluk Köprü oluyor. Oluk Köprü de Roma Dönemi köprüsüdür. Yakın zamanda gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarıyla büyük araçların geçişi önlense de küçük araç geçişi devam etmektedir. 2000 yıldır aktif olarak kullanılan Oluk Köprü mimarisi ve manzarasıyla büyüleyicidir.

Rivayete göre Roma döneminde yaşayan usta mimar Büğrüm Köprü’yü yapmıştır. Çırağının ise Oluk Köprü’yü yaptığı söylenmektedir. Boynuzun kulağı geçip geçmediğinin yorumunu sizlere bırakıyorum. İkisini de görmeden buna karar vermeyin derim.

Antik dönemde yaşayan insanlar Pamfilya ve Pisidiya’yı birbirine bağlayan Köprüçayı’na; aynı zamanda ırmaklar tanrısının da adı olan Eurymedon adını vermişlerdir. Eurymedon mitolojide insanları yaratan tanrı olarak bildiğimiz Prometheus’un babasıdır. Yine Zeus’a karşı titanları desteklediği için Zeus’un cezalandırıp uçurumdan attığı tanrıdır.

Eurymedon Nehri adını M.Ö 468 yılında Delos Deniz Birliği ile Persler arasında yapılan savaşa da vermiştir. Perslerin M.Ö 6. yüzyıldan itibaren işgaline başladığı Anadolu 200 yıl Pers egemenliği altında yaşamıştır. Pers tehlikesini ortadan kaldırmak için Delos Birliği Kimon komutanlığında kurulmuştur ve Persler Eurymedon Nehri’nin döküldüğü yerde bozguna uğratılmıştır. Böylelikle Perslerin Anadolu’nun güney kısmındaki Pers gücü sona ermiştir.

Seyyahın Tavsiyeleri

Her yıl yerli yabancı yaklaşık olarak 550.000 turistin katıldığı rafting sporunu mutlaka burada denemelisiniz. Nehrin debisinin en yüksek olduğu aylar Mayıs-Haziran aylarıdır. Eğer tercihiniz daha sakin bir rafting ise Ağustos-Eylül aylarında deneyebilirsiniz.

 

Köprüçayı’nı besleyen kaynaklarının yaklaşık %80’i Oluk Köprü çevresindeki kayaların arasından çıkmaktadır. Mutlaka bu kaynaklardan mataranızı doldurmalısınız. Oluk Köprü çevresinde birçok fotoğraf noktası bulunmaktadır. Artık bu kısmı okuyucularımızın yaratıcılığına bırakıyoruz.

Pisidya, Pamfilya, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı İmparatorluğu gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve doğanın can damarını oluşturan Köprüçayı’nı gezerken artık başka hislerle gezeceğinize eminim.

Sizler de hareketimizin bir parçası olun ve deneyimlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Sevgiyle kalın!

 

Bölgeye Antalya-Manavgat yolundaki sırayla Beşkonak, sonra ise Köprülü Kanyon Milli Parkı tabelalarını izleyerek ulaşılmaktadır.

Kaynaklar:
Arrianos, Anabasis Alexandri, (çev. E. I. Robson), London, 1954 (LOEB Classical Library).
Altınoluk, S. Sikkelerin Işığında Irmak Tanrısı Eurymedon. ANADOLU ARAŞTIRMALARI, (18/2), 167-182.
http://koprulukanyon.tabiat.gov.tr/

Sosyal ağlarda paylaş
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?