Antalya'da gelişime dair her şeyi burada keşfedebilirsiniz...

Yol Arkadaşım

Yol Arkadaşım

Sosyal ağlarda paylaş

Yolculuklar yaparız hep. Bu yolculuk bir şehirden başka bir şehre de olabilir, kişinin kendi iç dünyasına da olabilir. Ama hep vardır. En güzel ve en uzun yolculuk hayatın ta kendisi değil mi? Peki bir insanın bu eşsiz yolculuğu tek başına geçirmesi ne kadar mümkün? Aslında hayatımıza giren hiç kimsenin öylesine girmediği, herkesin bir kum tanesi kadar da olsa bize bir şeyler kattığını kabullendiğimiz zaman bu yolculuğun yalnız olmaması gerektiği konusunda daha hevesli olabiliyoruz.  Evet kimse tesadüfen girmiyor hayatımıza… Bu noktada şu anda hayatımızda olmayan ama bir zamanlar paylaşımlar yapmış olduğunuz kişilerin size neler öğretmiş olabileceğini bir düşünün? Size neler katmış olabileceğini bir düşünün. O ana kadar fark etmemiş olduğunuz bazı şeyleri fark etmiş olabilirsiniz. Ya da bekleyin daha size öğretilerini uygulayabileceğiniz bir durum yaşamamış da olabilirsiniz. Uzun ince bir yol bu. Hemen sonuç vermez zamanla oturur taşlar yerine…

Bazen ısrarcı oluyoruz bu yolculuklardaki yol arkadaşımız konusunda.  Israr yıpratmaz mı? Bu yolculuğunuz bitti demek ki… İlla o olacak diye bir kaide yok ki. Bil ki gitmesi gerekiyorsa karşınızdakinin bırakmanız gerekiyor, gitsin. Sizin ona, onun size öğretileri tamamlanmış anlamını taşır bu. Bunu kabullenmek gerekir ki artık kendi içine ya da başka birine yolculuğu başlasın. Gideceği asıl yolda onun bazı eksiklerini tamamlamak, yolluğunu hazırlamak için vardın belki. Sen de ondan öğrendiklerin sayesinde bir sonraki yol arkadaşınla daha dikensiz yollarda ilerleyebileceksin.

Çalışıyoruz birçoğumuz, o iş yerindeki süreyle sınırlı kalabiliyor onlarla yolculuğumuz. Rahatsızlanıyoruz bir hastaneye gidiyoruz ve oradakilerle başlıyor yolculuğumuz, acıkıyoruz bir restorana gidiyoruz onlarla devam ediyor. Bir de kıdemli yol arkadaşlarımız var. Annemiz, babamız , çocuğumuz, eşimiz belki sevildiğinden haberi bile olmayan aşkımız. Onlarla daha uzun süreli yolculuklar yapıyoruz. Ama bu durum onların da yol arkadaşlarımızdan biri olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Aslolan biziz, hayat yolculuğumuzun en değişmeyeni… Aile fertleriniz vefat edebilir ya da bir şekilde hayatımızdan çıkabilir. Eşinizle boşanabilirsiniz ya da bir şekilde hayatımızdan çıkabilir, çocuğunuz üniversiteyi kazandıktan sonra taşınıp eve bir daha dönmeyebilir ve yolculuğunuz kesintiye uğrayabilir. Herkese ve her şeye rağmen hayat yolculuğunun kusursuz bir eğitim süreci olduğunun bilincinde olmamız gerekiyor.

Ve sen, bir sonraki yol arkadaşım, ben senin için hazırım. Sen de hazır olduğun zaman geleceksin. Belki de gelmeyeceksin ve bu bekleyiş bile bir şeyler öğretecek bana. Seninle yolculuk için her zaman yanımda olman gerekmez ki.

Bu yolculukta hayatıma girmiş çıkmış ,hala yolumda olan ve yoluma girecek olan herkese hayatımı daha anlamlı kıldığı için teşekkür ediyor, herkese iyi yolculuklar diliyorum.

 


Sosyal ağlarda paylaş
Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?