Antalya'da gelişime dair her şeyi burada keşfedebilirsiniz...

Zaman, Mekan, İnsan(2)

Zaman, Mekan, İnsan(2)

Sosyal ağlarda paylaş

Zaman, mekan, insan yazısının ilkinde zamandan ve zamandaki AN’dan sizlere bahsetmiştim. Şimdi ise biraz da mekanı ele alalım. Aslına bakılırsa; hiçbiri birbirinden kopuk olmamakla beraber bağlantılı ve tamamlayıcı bir şekilde işliyor.

Mekan deyince aklımıza ilk gelen şey genelde dört tarafı kapalı bir yer oluyor. Alem deyince ise bambaşka şeyler çağrıştırabiliyor.

MekAN’ın köküne inecek olursak; bizim ilk mekanımız anne karnı; yani suyun içinde cenin pozisyonunda 9 ayda gelişimimizi tamamladığımız yer. İlk mekanımız olan bu varlık evinden çıktıktan sonra gözlerimizi dünyaya ve çıplaklığa açıyoruz.

Zaman, Mekan, İnsan
Zaman, Mekan, İnsan

Hayat akışımızda anne karnından beşiğe, beşikten eve, evden okula, okuldan işe, işten kafeteryaya, kafeteryadan denize, denizden spora ve benzeri yerlere gidip gidip geliyoruz. Bu düzlemde en gerçek 2 yer var o da beşik ve mezar. Yani aslında beşikten mezara giderken büyüyoruz, öğreniyoruz, seviyoruz, eğleniyoruz ve daha birçok şey yapıyoruz da ama… diyesimiz geliyor. Çünkü ama’dan sonra kurduğumuz cümlelerdir asıl anlatmak istediğimiz.

Zaman, Mekan, İnsan
Zaman, Mekan, İnsan

Okula gidiyoruz ama istediğimiz bölümde değiliz.

İşe gidiyoruz ama sevdiğimiz işte değiliz.

Eve gidiyoruz ama içimizde hep bir sıkıntı.

Kafeteryaya gidiyoruz ama diskolarda ne oluyor diye merak ediyoruz.

Derken bir bakıyoruz; musalla taşındayız.

Zaman, Mekan, İnsan
Zaman, Mekan, İnsan

Hani, ne oldu peki, nasıl geldik buraya ve şimdi nereye gideceğiz derken ışıklar kapandı bile…

Hayat çizgimizi 7, 14, 21, 28, 35, 42, 49, 56, 63… diye düşünürsek; bizler her 7 senede döngüye girebilen varlıklarız, bu yaratılış özümüzde var. Hayat planımızı da hatırlayıp bize yardım edilmesine niyet edersek; artık olmak istediğimiz yerde olmak istediğimiz zaman oluruz ve bundan keyif alırız.

Sorunlardan kaçmak, çözmekten daha kolaydır. Bunu bile bile kaçarsak; istemediğimiz zamanlarda istemediğimiz yerlerde olmaya mahkum bırakırız kendimizi.

O yüzden çözüm için; HATIRLAYALIM ve ÖZ’ümüze soralım.

ÖZ’üm SEN kimsin? Nerede OL’man gerekiyor? Nerede OL’mak ve OL’durmak istiyorsun? Görevin ne? Ne zamAN, hangi mekAN’da bulunmam gerektiği idrakini bana bildir ki yoluma IŞIK OL’sun…

Zaman, Mekan, İnsan

Gerçekten ne zaman ve nerede olacağımızı bildiğimiz AN’lar hem daha keyifli hem de daha ANlamlı oluyor, sizler de ÖZ’ünüzün BİR’in REALİTE’sinde (gerçeğinde) ne zaman, nerede olmanız gerektiğini hissedin ve tekâmül buna göre devam etsin.

Sağlıcakla, sevgiyle ve esen kalın 🙂

Antalya Gelişim Platformu

Genel Yayın Yönetmeni

Nevzat Karabacak


Sosyal ağlarda paylaş
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?